REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÇÖZÜMÜN GECİKMEMESİ ÖNEMLİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÇÖZÜMÜN GECİKMEMESİ ÖNEMLİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
16 Eylül 2019 - 14:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Suriye sorunu için kalıcı siyasi çözüm arayışlarının ne zaman sonuç vereceği noktasında sağlıklı bir tahmin yapmanın mümkün olmadığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bugün Astana formatında Türkiye-Rusya ve İran liderlerinin Ankara Çankaya köşkünde bir araya gelerek Suriye’yi bir kere daha masaya yatırmış olmalarından kesin bir sonuç çıkacağı söylenemez.

Erdoğan, Putin ve Ruhani’nin üçlü zirvesinde ele alınan konuların; İdlib, göçler ve terör örgütleri olacağı önceden de biliniyordu. Fırat’ın Doğusu’nun da ele alındığı belirtilen toplantıda, görüşülenlere yönelik olarak liderlerin yaptıkları ortak açıklamalar için değerlendirmeler yapan bazı vatandaşlarımız; “Suriye sorununa kesin çözüm bulmak için bir araya gelen üç garantör ülke arasında görüş ayrılıkları var… Rusya ve İran mevcut Esad rejiminin destekleyicisidirler ve bu destekten vazgeçmeyecekleri gerçeği gün ışığındadır. Ülkemiz ise henüz bu ülke ile muhatap olmaya yanaşmış değildir. İdlib’te yaşananlar, verilen sözlerin tutulmadığının bir göstergesidir. Türkiye için Fırat’ın Doğusu daha büyük önem taşımaktadır ve burada ise askerlerini periyodik aralıklarla geri çekeceğini açıklayıp sözünde durmayan ABD’nin varlığı söz konusudur. Bu ülke ile birlikte başlatılmış olan bazı çalışmalara rağmen, terör örgütlerine silah göndermeyi sürdürdüğü belirtilen ABD, bundan sonra bu ülkenin toprak bütünlüğünü umursayacağı şüphelidir ve Irak işgalinde sergilediği tavır böyle düşündürmektedir. Oysa, mevcut Esad rejimini ortadan kaldırmak isteyen ABD ile birlikte hareket etmiştik…” demektedirler.

Suriye’de yaşanan insanlık dışı dram sonucu binlerce vatandaşın hayatını kaybetmesi, milyonlarcasının başka ülkelere göç etmesi, bölge üzerinde hesapları olan emperyal güçlerin umurunda değildir. Bugün icra edilen Türkiye-Rusya- İran ülkeleri liderlerinin üçlü zirvesinde masaya yatırılan konularla ilgili alınan kararların ve dile getirilen görüşlerin akıbetini, ilerleyen süreçte öğrenmiş olacağız. 20 Eylül’deki BM genel kuruluna katılmak için ABD’ye gidecek olan ve Başkan Trump’la görüşme yapması beklendiği belirtilen Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın büyük önem verdiğimiz Fırat’ın Doğusu için nasıl bir mutabakat sağlayacağı, kamuoyumuzun merakıdır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.