REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

CUMA HUTBELERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CUMA HUTBELERİ
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
4 views
17 Eylül 2021 - 14:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, fiyat pahalılığı ile mücadele edeceklerinin sinyalini verince, Diyanet İşleri Başkanlığı da durumdan vazife çıkararak 17 Eylül 2021 Cuma günü camilerden verilen standart hutbelerin konusunu (TİCARET HAYATINDA HELAL HARAM BİLİNCİ) konusuna hasretmişti.

Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed’in (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) zaman-zaman Pazar yerine giderek oradaki insanlarla hasbıhal ettiklerinin, satışa sunulmuş gıdaları kontrol ederek satıcılara gerekli ikazlarda bulunduklarının belirtildiği Cuma hutbesinde Peygamber Efendimizin yine  Pazar yerinde dolaşırken bir buğday satıcısına rastladıklarını,  buğday yığınını eliyle yoklayan Efendimizin, üstü kuru olan
buğdayın altının ıslak olduğunu görünce sebebi sorulduğunda satıcının, buğdayların yağmurdan ıslandığını söylediğini bunun üzerine Sevgili Peygamberimizin satıcıyı uyararak “Öyleyse insanların görmeleri için ıslak
olan kısmı üste koyman gerekmez miydi?”
buyurdukları anlatıldı. Yine Peygamber Efendimizin “Bizi aldatan, bizden değildir!” mealindeki hadis-i şerifinin anımsatıldığı hutbede Kur’an-ı Kerim’de de:

“Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda haksız yollarla değil, karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle yiyin, haram ile kendinizi mahvetmeyin.” Buyruğuna dikkatler çekildi.

Esnafın ölçü ve tartıda adaletsiz davranmaması, malını satmak için yemin etmemesi, karaborsacılık yapmaması , fâhiş fiyatlarla insanları mağdur etmemesi gerektiğine vurgu yapılan hutbede “Dürüst ve güvenilir tüccar, peygamberler, sıddıklar ve şehitlerle beraberdir.”  Mealindeki hadis-i şerif de anımsatıldı.
“Ahlakımız iktisat, itidal, şükür ve kanaat olsun.” Sözleriyle devam eden hutbede AHİLİK MÜESSESESİNİN  “Eline, diline, beline sahip ol! Kapını, kalbini, alnını açık tut! Eşine, işine, aşına özen göster. Harama bakma, haram yeme, haram içme! Yanlış ölçme, eksik tartma! Dünya malına tamah etme! Kuvvetli iken affetmesini, hiddetli iken yumuşamasını bil!” öğütleriyle son buldu.

Hutbe güzel, söylem güzel. Ama etkisi yok! Çünkü hutbeyi verenlerin kendileri söylediklerini tatbik etmiyorlar ki…

ANEKDOT

Vaktin birinde, kölenin biri efendisinin (sahibi) devamlı namaz kıldığı camiin imamına ricada bulunarak:

-Ne olur, hutbede köle azat etmenin ne kadar sevap olduğunu anlat. Efendim, senin hutbelerine çok önem veriyor. Umarım ki, sen böyle bir hutbe verirsen, efendim beni AZAT edecektir der.

Aradan hayli zaman geçtikten sonra gerçekten de imam Köle Azadının önemine vurgu yapan bir hutbe verir. Hutbenin tesirinde kalan Efendisi, aynı gün, köleyi azat eder.

Azat olan köle, camiin imamına giderek hem teşekkür, hem sitem mahiyetinde söyler:

-Hocam, Allah razı olsun. Sen hutbeyi irat ettin, aynı gün efendim beni azat etti. Ama, merak ettiğim husus şudur. Neden köle azadıyla ilgili hutbe vermeyi bu kadar geciktirdin.

Gerçekten takva ehli olan imam şu cevabı verir:

-Sözlerimin etkili olması için, verdiğim nasihatleri öncelikle kendi şahsımda tatbik etmem gerekir. Senin isteğin üzerine para biriktirmeye başladım. Biriktirdiğim parayla bir köle satın alıp, azat ettim. Böyle yapmasaydım, sözlerim efendinin bir kulağından girer, öbür kulağından çıkardı…

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kotarılan hutbelerin neden cemaatin bir kulağından girip, bir kulağından çıktığının sebebi işte budur!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.