Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

CUMA NAMAZI VE KORONAVİRÜS!

Koronavirüs adı verilen salgın ve ölümcül hastalık nedeniyle okullar tatil edilirken, spor müsabakaları seyircisiz yapılırken, toplu taşımalarda bir süre önlemler alınırken, askerler, kışlalarından dışarı çıkarılmazken, birçok ülkelere uçak seferleri iptal edilirken, Cuma namazının kılınıp kılınmaması gerektiği konusuna Diyanet İşleri Başkanlığının açıklık getirmesi istenmektedir.

Kur’an-ı Kerim’de Cuma namazı için mealen:

“Ey inanıp güvenenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında alış verişi bırakın; Allah’ın zikrine koşun. Bilseniz bu sizin için daha hayırlıdır.

 Namazı bitirdiğinizde yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfunu arayın. Allah’ın sözlerini sık sık hatırlayın ki umduğunuza kavuşasınız.” Buyrulmaktadır.

Namazlardan hiç biri için Kur’an’da “daha hayırlıdır” ifadesi geçmez. Çünkü beş vakit namaz, her durumda kılınır; ama Cuma bazen kılınmayabilir. Rivayetlere göre sahabeden Abdullah b. Abbas radıyallâhu anh yağmurlu bir günde müezzinine dedi ki: “Ezan okurken ‘Eşhedü enne Muhammeden Resulullâh’ dedikten sonra ‘Hayye ale’s-salâh’ deme. ‘Namazınızı evlerinizde kılın’ de.

İnsanlar bu davranışı yadırgar gibi oldular. O da dedi ki: Bunu benden daha hayırlı olan biri (yani Resûlullâh) yapmıştır. Cuma namazı farz olduğundan size sıkıntı vermek istemedim. O zaman çamurlu ve kaygan zemin üzerinde yürüyecektiniz.”

Aişe validemiz de şöyle buyuruyor: Halk menzillerinden ve Avâlî’den nöbetleşe Cumaya gelirlerdi. Tozlar içinde gelir, toz toprak ve ter içinde, kendilerinden ter akardı. Resûlullâh yanımdayken onlardan biri gelmişti. O buyurdu ki: Keşke bu gün için temizlenmiş olsaydınız.”

Bu rivayetler gösteriyor ki bazı zorunlu hallerde cuma namazı terk edilebilir. Hastalık, salgın tehlikesi, öğrencilik, öğretmenlik, hastabakıcılık, askerlik, polislik vs. bu zorunlu hallerdendir. Bu gibi durumlarda o günün öğle namazı kılınmalıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, salgın hastalık tehlikesinin kol gezdi bugünlerde, Cuma Namazı kılınıp, kılınmaması gerektiği konusunda bir açıklamada bulunmaması, yadırganacak bir durumdur. Müslümanlar, Diyanet İşleri Başkanlığı Fetva Kurulunun  konuya açıklık getirmesini beklemektedirler. (Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın) mealindeki ayetin emrini de unutmamak gerekir. Her ne kadar bu ayete başka anlamlar yüklense bile salgın hastalıkların da büyük bir tehlike olduğunu anımsatmakta yarar vardır.

Müslüman millet, koronavirüs salgınının dünyayı tehdit ettiği bir ortamda Diyanet İşleri başkanlığından Cuma namazı konusunda doyurucu bir açıklama beklemektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER