REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

CUMARTESİ GÜNÜ KUTLAYACAĞIMIZ AŞURE GÜNÜNÜN FAZİLETİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CUMARTESİ GÜNÜ KUTLAYACAĞIMIZ AŞURE GÜNÜNÜN FAZİLETİ
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
5 views
28 Eylül 2017 - 13:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haram aylardan olan MUHARREM ayı içinde bulunuyoruz. Haram, dokunulması yasak, kutsal demektir. Araplar, kentler arasında güvenlik içinde, serbestçe gidip gelebilmek için dört ayı haram (dokunulmaz, kutsal) kabul etmişlerdi. Bunlar Recep, Zülkade, Zülhicce ve Muharrem aylarıdır. Üçü Ramazan ayından sonra başlayıp art arda gelir. Recep ise bunlardan iki ay önce gelen ve üç ayların başı olan aydır. Bu aylarda bütün Arabistan’da her türlü saldırı, yağma, talan ve savaş yasak kabul edilmiş olduğundan güvenlik içinde ticaret yapılır, herkes hacca gelip Kâbe’yi ziyaret ederdi.

İslâm ile bölgeye tam bir huzur gelmiş, insanlar can ve mal güvenliğine kavuşmuştur.

Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) veda haccındaki konuşmasında şöyle buyurmuştur: “Zaman döndü, dolaştı ve Allah’ın, yeri göğü yarattığı sıradaki hali üzere geldi. Allah katında ayların sayısı on ikidir. Dördü haram aylarıdır. Üçü art arda gelir. Recep ise tektir. Cumada ile Şaban arasındadır.”

İşte bulunduğumuz mübarek Muharrem ayı da bu haram aylardan belki de en önemlisidir. Çünkü içinde AŞURE gibi çok mübarek bir gün içermektedir. Aşure günü hicrî takvime göre yılın ilk ayı olan Muharrem‘in onuncu günüdür. Zaten AŞURE Arapça AŞRA (ON) kelimesinden türemiştir. Dinimizde çok önemli yeri olan AŞURE GÜN

Bugün de birçok olaylar meydana gelmiş ve mucizeler gerçekleşmiştir. Bu önemli olaylardan ve mucizelerden bazılarını mümkün olduğu kadar sırasına göre ve özet olarak sunmaya çalışalım:

Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed’in (O’na al ve ashabına salat ve selâm olsun) mübarek ruhunun  bir nur olarak yaratılması aşure günü olmuştur.

Cebrail Aleyhisselâm ve melekler bugün yaratılmıştır..

Göklerin ve yerin yaratılması ve yeryüzüne ilk defa yağmur yağması da bir aşure günü olmuştur.

Adem Aleyhisselâm bir aşure günü yaratılmış, İblis’in aldatmasıyla cennetten çıkarılmışken, yine bir aşure günü tövbesi kabul edilmiş ve Havva Anamızla bir Aşure günü Arafat dağında buluşmuştur.

İdris Aleyhisselâm kendisini katletmek isteyenlerin fitnesinden bir aşure günü kurtarılmış ve göklere çekilmiştir.

Nuh Aleyhisselâm‘ın gemisinin tufandan kurtulması ve Cudi Dağı üzerine selâmetle konması aşure gününde olmuştur.

İbrahim Aleyhisselâm bir aşure gününde doğmuş, putlara karşı geldiği ve tevhit dinini yaymağa başladığı için Nemrud tarafından bir aşure gününde ateşe atılmışsa da, ilahi emir alan ateş İbrahim için gül bahçesine dönüşmüş, bu suretle Hazret-i İbrahim kurtulmuştur. 

Hazret-i Musa Aleyhisselâm ve kavmi, Firavun’un şerrinden kurtulmak için Mısır’dan kaçarlarken, Hazret-i Musa’nın asasını denize vurmasıyla denizde yol açılmış ve karşı sahile selametle geçerlerken, onların peşinden gelmekte olan Firavun ve askerleri Kızıldeniz’de boğulmuştur.

Sabır timsali Eyüb Aleyhisselâm bir aşure günü kendisine bahşedilen şifalı suyla yıkanarak ve içerek şifa bulmuştur. 

Aşure günü, Yunus Aleyhisselâm‘ın balığın karnından kurtulduğu gündür.

Davud Aleyhisselâm‘ın tövbesi bir aşure günü kabul edilmiştir.

Süleyman Aleyhisselâm‘a dünya saltanatının verildiği gün, bugündür.

Kardeşleri tarafından kuyuya atılan Yusuf Aleyhisselâm bir aşure günü kuyudan çıkarılmıştır.

Yusuf için ağlamaktan iki gözüne de ak düşen Yakub Aleyhisselâm, kendisine getirilen Yusuf’un gömleğini yüzüne ve gözlerine sürmesi sonucu gözleri açılıp tekrar görmeye başlamıştır.

Hazret-i İsa Aleyhisselâm bir aşure günü doğmuş ve yine bir aşure günü katledilecekken, göğe çekilmiştir.

Peygamber Efendimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin Efendimiz, Kerbelâ denilen mevkide Yezit ve adamları tarafından aşure gününde şehit edilmiştir.

Kıyametin de Cuma gününe müsadif  bir Aşûre günü kopacağı Peygamber Efendimiz tarafından haber verilmiştir. 

Cümle Müslüman kardeşlerimin idrak etmekte oldukları Muharrem aylarını ve bu ayın en önemli zaman dilimi olan ve Cumartesi günü idrak edeceğimiz Aşure Günlerini yürekten tebrik ediyor, her türlü sıkıntılarından kurtuluşlarına vesile olmasını CENAB-I ALLAH’TAN (CELLE CELELÜHÜ) niyaz ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.