REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

CUMHUR, BAŞKANINI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CUMHUR, BAŞKANINI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
6 views
21 Haziran 2018 - 13:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak seçme hakkına sahip 57 milyon seçmene düşen çok önemli bir görev vardır. Bilindiği gibi, 24 Haziran 2018 Pazar günü Cumhur, 13. Cumhurbaşkanını seçecek. Bunun yanında bir de 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri gerçekleştirilecek. Türkiye Cumhuriyetinin 13. Cumhurbaşkanı  böylece doğrudan vatandaşlar tarafından belirlenmiş olacak.

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanlığı makamı için 6 aday yarışacaklar. Bunlar partileri tarafından belirlenen AKP’nin adayı ve halen Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin adayı Muharrem İnce ve HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş ile 100 bin seçmen kuralıyla aday olan İYİ Parti Genel Başkanı  Meral Akşener, Saadet Partisi Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’tir.

Milletvekili seçimlerine katılacak siyasi partilerin bir kısmı kurdukları ittifaklar çerçevesinde, bir kısmı ise yalnız başlarına katılacaklar. 24 Haziran seçimlerine AKP, MHP, BBP ve Anavatan Partisi (Cumhur ittifakı) olarak seçimlere katılırlarken, Cumhurbaşkanı adaylarından Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıklamış bulunuyorlar.

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ise milletvekili seçimlerine (MİLLET İTTİFAKI) adı altında girerlerken, cumhurbaşkanı adaylarını da ayrı-ayrı belirlemiş bulunmaktadırlar. CHP, Muharrem İnce’yi, İYİ parti Meral Akşener’i, Saadet Partisi ise Temel Karamollaoğlu’nu aday göstermiş bulunmaktadırlar.

Seçimlere yalnız başlarına katılacak Partilerden HDP, hala cezaevinde tutuklu olan Selahattin Demirtdaş’ı, Vatan Partisi ise Genel Başkanları Doğu Perinçek’i destekleyecekler.

24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem milletvekilliği seçimlerini gerçekleştirecek olan Türkiye’miz , gerçekten çok zorlu bir süreçten geçmektedir. Çevremizde hiç dostumuz kalmamışken, içerde kargaşalar devam ederken, önemli kurumlar, kuruluşlar kumpaslarla etkisiz ve yetkisiz hale düşürülmüşken, ekonomi dip yapmışken, ülkenin birlik ve beraberliğine katkı sağlayabilecek bir cumhurbaşkanının ve bu cumhurbaşkanının elini güçlendirecek bir parlamentonun oluşması gerçekten çok önemlidir.

Peki, cumhur olarak, başkanımızı seçerken adayların hangi özelliklerine dikkat etmemiz gerekir. Elbette ve öncelikle ayrıştırıcı olmayan, Türkiye Cumhuriyetinin birlik ve beraberliğinden yana tavır koyan, ülkenin insanlarını Alevi, Sunni, Ermeni, Yahudi, Zaza, Arap, Gürcü diye fırkalara bölüştürmeyen aday lehine oy kullanmamız gerekecek!

Türkiye Cumhuriyetinin 13. Cumhurbaşkanı 81 milyon insanı kucaklayan Mevlana Celaleddin’i Rumi hazretlerinin deyişiyle (Gel, gel, yine gel putperestsen, ateşperestsen, kâfirsen dahi yine gel, bu kapı ümitsizlik dergahı değildir) zihniyetine sahip, ırk ayırımına yer vermeyen, kadını aşağılamayan, tüm vatandaşları aynı sıcaklıkla kucaklayacak biri olmalıdır. Adaylar içinde bu vasfa sahip olan her kimse, vicdan rahatlığıyla ona oy kullanmamız, vatandaşlık göreviz olmak yanında, vatanımızın, milletimizin ve ailelerimizin geleceği açısından zorunludur!

Anlayışlarından ve üstün zekâlarından asla şüphe duymadığım saygıdeğer okuyucularımın, hangi adayı kastettiğimi çok net olarak bildiklerinden eminim.

Bu duygu ve düşünceler içinde Pazar günü Türkiye Cumhuriyetinin 13.  Cumhurbaşkanının ve 27. Dönem milletvekillerinin belirlenmesi için yapılacak seçimin ülkemizin birlik ve beraberliğine katkı sağlayacak şekilde sonuçlanması dileklerimizle…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.