REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(CUMHUR İTTİFAKI) MI, (MİLLET İTTİFAKI) MI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(CUMHUR İTTİFAKI) MI, (MİLLET İTTİFAKI) MI!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
8 views
05 Mayıs 2018 - 15:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AKP-MHP ve BBP arasında kurulan (CUMHUR İTTİFAKI)’ndan sonra CHP-İYİ PARTİ-SAADET VE DP arasında da kurulan ittifak protokolü Yüksek Seçim Kuruluna sunuldu. İttifakın adı (MİLLET İTTİFAKI) olarak açıklandı.

Gerçekte (CUMHUR) ile (MİLLET) kelimeleri arasında pek bir fark yoktur. Hani bizim mahalli lisanımızla Arapça bir deyimimiz var. (DIPS-PEKMEZ, FARKETMEZ) deriz. (DIPS) Siirt’çe de zaten (PEKMEZ) demektir. Biri Siirt’çe, biri Türkçe  olarak aynı anlama gelen iki kelime…

Cumhur kelimesinin kökeni Arapçadır.  (bir yerde toplanmış halk topluluğu manasına gelmektedir.) Cumhuriyet kelimesi de aynı kökten geliyor. Cumhur, halk, topluluk anlamına gelen bir kelimedir. Eşanlamlısı olarak kullanılan deyim ise (cümbür cemaat) olarak dillendirilebilir. Bu kelime aynı zamanda halk topluluğu. heyet, takım. aynı kararı veya hükmü kabul edenler olarak da açıklanabilir.

İşin gerçeği şu ki (MİLLET) kelimesinin kökeni de Arapçadır. Arapçada (ÜMMET) kelimesi dinsel açıdan birliktelik ifade ederken (MİLLET) kelimesi ise belli bir coğrafya üzerinde yaşayan, ırk, dil, tarih, yasa, geleneklerin ve adetlerin birliği, fizik ve fikri benzerlikler, ekonomik ihtiyaçların üretimi gibi sebeplerle birlikte yaşamak hususunda bir arzu duyan ve meydana getirdikleri medeniyetin özelliklerinden dolayı ve bunlar oranında kendilerini diğer milletlerden farklı hisseden insanlardan oluşan toplumdur.  Diğer bir tanımla ortak bir kültür çerçevesinde bütünleşmiş ve tarih bilincine sahip en büyük insan topluluğudur.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir. Bir topluluğun ulus olabilmesi için: Toplulukça konuşulan ortak bir dilin olması, o topluluğun tarihsel geçmişe sahip olması, şu anda bir arada yaşayan bu topluluğun, gelecek için de bir arada hayata inancında olması, topluluktaki fertlerin birlik ve beraberlik içinde, ortak duyguları paylaşması, toplulukta kültürel ortaklık bulunması gereklidir.

Millet dediğimiz varlık vatan denilen toprak parçası üzerinde yaşar. Vatan dar manada yalnızca doğup büyüyen, üzerinde yaşanan toprak parçası değildir. O, bir milletin tamamının barındığı ülke veya ülke topraklarıdır. Bir kimse bağlı bulunduğu ülkenin vatandaşı, yurttaşıdır. Ülke, vatan toprağının altında yatan şehitlerin hatıralarıyla kutsaldır.

Vatan, topraklarından başka deniz ve hava sahalarını da içine alır. Gemiler ve uçaklar temsil ettikleri ülkenin bayrağını çekmiş olarak dolaştıkları vakit de tek başına vatan kabul edilirler. Eski çağlarda kan birliğiyle oluşan kabile, aşiret veya halk anlamında kullanılmıştır. İnsanlar, benzer özellikleri nedeniyle ortak sosyal, siyasi ve iktisadi işleyişler içinde uzun tarihi süreçler boyunca birlikte yaşamayı tercih etmekte ve aktarılan miras sonucu millet olgusu ortaya çıkmaktadır.

Milleti meydana getiren en önemli unsur, tarihi bir süreç içinde kültür veya birlikte yaşama şeklinde ortaya çıkan ortak bir iradenin varlığıdır. Burada söz konusu edilen ortak kültür, birlikte yaşama iradesi ve ortak tarih gibi unsurlar, esasen karşılıklı bir etkileşim içindedirler. Ve her zaman birbirlerinin doğal neticesi olmayabilirler.

Mesela ABD’de değişik kültürlerden gelen insanların birlikte yaşama iradeleriyle milleti oluşturmalarına karşılık, Türk milleti birbirinden ayrı siyasi kurumlar içinde bulunmaktadır. Dil, din veya sosyal gelenekler gibi kültürel özellikleri aynı olmasına rağmen birçok Türk devleti mevcuttur. Görüldüğü üzere millet çok geniş bir coğrafi alana yayılmış olabilmektedir.

Böyle bir durumda mevcut çevre şartlarının sebep olduğu sosyal, siyasi ve iktisadi farklılıklar ortaya çıkabilir Kısaca millet bir topluluğun en kapsayıcı ve genel düzeydeki adıdır. Daha küçük sosyal ölçeklere doğru inildikçe ve yerel şartlara göre özelleştikçe kültürel, siyasi, sosyal ve ekonomik farklılaşmalar gözükür.

Bir topluluğun “millet/ulus” olarak adlandırılabilmesi için:

1.Toplulukta ortak bir dilin konuşulması,

2.Topluluğun tarihsel geçmişe sahip olması,

3.Şimdi bir arada yaşayan bu topluluğun, gelecek için de bir arada yaşama inancında olması,

4.Topluluktaki bireylerin birlik ve beraberlik içinde, ortak duyguları paylaşması,

5.Toplulukta kültürel ortaklık bulunması gereklidir.

“Millet” kelimesinin sözlük anlamı ise:

1.Ulus.

2.Benzer özellikleri olan topluluk.

3.Bir yerde bulunan kimselerin tümü, herkes.

Belli bir coğrafya üzerinde yaşayan, ırk, dil, din, tarih, yasa, geleneklerin ve adetlerin birliği, fizik ve fikri benzerlikler, ekonomik ihtiyaçların üretimi gibi sebeplerle birlikte yaşamak hususunda bir arzu duyan ve meydana getirdikleri medeniyetin özelliklerinden dolayı ve bunlar oranında kendilerini diğer milletlerden farklı hisseden insanlardan oluşan toplumdur.

Ortak bir kültür çerçevesinde bütünleşmiş ve tarih bilincine sahip en büyük insan topluluğudur.

Şimdi kararı siz verin (CUMHUR İTTİFAKI MI), (MİLLET İTTİFAKI MI…)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.