REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ, TÜRKİYE’Yİ GERÇEKTEN DE UÇURDU!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ, TÜRKİYE’Yİ GERÇEKTEN DE UÇURDU!!!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
24 views
09 Ekim 2020 - 21:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’de, dünyada eşi benzeri olmayan bir yönetim şekli vardır. (CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ) olarak tanımlanan bu yönetim şekline geçildiği zaman ülkenin nasıl düze çıkacağı, nasıl sihirli bir deynek deymiş gibi düzeleceği, ekonominin nasıl şaha kalkacağı ve adeta uçuşa geçeceği ballandıra ballandıra anlatılmıştı. 16 Nisan 2017 referandumuyla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi, 10 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlandı. Bu sistemle birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisinin yetkilerine adeta tırpan vuruldu. Meclisin varlığıyla, yokluğu bir oldu. Bu sistem sayesinde Cumhurbaşkanı yasamanın, yürütmenin ve yargının tek hâkimi olmuş bulunmaktadır.

Bilindiği gibi 2007’de yapılan anayasa değişikliğinden beri cumhurbaşkanı halk oylamasıyla seçilmektedir, yeni sistemle birlikte bakanlar da meclis dışından atanmaktadır. Yani, bakanlar bir nevi üst düzey atanmışlar konumundadırlar. Bakanlıklarını koruyacakları konusunda hiçbir garantileri yoktur. Onları kendi iradesiyle atayan Cumhurbaşkanı, istediği anda görevlerinden uzaklaştırabilmektedir.

Meclis tarafından çıkarılan yasaların sayıları azalırken, Devlet, Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle yönetilir duruma gelmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı canlı yayında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni anlatırken:  “Mevcut yapının getirdiği zorluklar nedeniyle çalışmalarımızın önemli bir bölümünü istediğimiz düzeyde ve sürede hayata geçiremedik, çok çileler çektik. ‘Bürokratik oligarşi’ diye benim sürekli ifade ettiğim bu yapıların hantallığı, kurumlardaki iş ve işleyiş süreçleri, hep önümüze birer engel olarak çıktı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bu engelleri bir defa ortadan kaldırmayı hedefliyoruz” demiş, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesi durumunda ekonominin şahlanacağını ve uçuşa geçeceği söylemişti. Gerçekten de öyle oldu. Şimdi, 2 yıldan beri uygulanan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sayesinde uçuşa geçenlerden aklımıza gelenleri sıralayalım:

*Döviz ve altın uçuşa geçti. Dolar 5 TL’den, 8 TL’ye; Euro 6 TL’den 9 TL’ye, Cumhuriyet altını 1.070 TL’den, 3.250 TL’ye uçtu.

*2018 yılı sonlarında Türkiye’de işsiz sayısı 4 milyon bile değildi. Bugün 20 milyon işsiz var.

*2018 yılında etin kilosunun ortalama fiyatı 30 TL’ydi. 2020 yılında 50-60 TL’den satılıyor.

Elektrik, doğalgaz, akaryakıt fiyatları 2018 yılına göre uçmuş durumda. Gıda fiyatları derseniz yüzde yüzün üstünde zam görmüş. Kira, konut fiyatları artık el değil, can yakıyor.

Evet, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi gerçekten Türkiye’yi uçurdu.

TAŞLAMALAR

GERÇEKTEN DE UÇURDU

TÜRKİYE’Yİ BU SİSTEM

BAŞKANLIK SİSTEMİNDEN

NEDEN EDERİZ SİTEM

REFERANDUMDA ŞAYET

OY VERDİYSEN SİSTEME

SAKIN BU İŞTE BENİM

BİR GÜNAHIM YOK DEME

BAŞKANLIK SİSTEMİ DE

DEĞİL BİLİN BU SİSTEM

TEK ADAM SİSTEMİDİR

BİL BUDUR BENİM DEMEM

KUVVETLER AYRILIĞI

YOK OLMUŞ BU SİSTEMDE

GÜÇ TEK ELDE TOPLANMIŞ

BU SİSTEM SAYESİNDE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.