Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde 50+1 Yerine Neden 40+1 Getirilmek İsteniyor

Anayasa Mahkemesiyle, Yargıtay arasında yaşanan krizden sonra, yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğu söylemleri dillendirilmeğe başlandı. Anayasanın bir kimsenin iki defadan fazla cumhurbaşkanı seçilmeyeceği hükmüne rağmen, üçüncü defa seçilmiş olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir daha seçilmesi için  formüller mi geliştiriliyor, istifhamları var. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur.” demesi de, bu konuda destek vereceği anlamına gelmekte.

Anayasa Mahkemesiyle, Yargıtay arasında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya dönüşü seçilme şartına ilişkin gazetecilerin sorusuna şu cevabı vermişti: “50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? Ama oy sayısı itibarıyla “en fazla oyu alan aday seçilir” denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır.”

Anayasa maddelerinin değiştirilebilmesi  ancak 360 milletvekilinin değişiklik lehine oy kullanmasıyla mümkündür. AKP’nin 268, MHP’nin 50, RP’nin 5. Milletvekili bulunuyor. Yani Cumhur ittifakının muhalefet partilerinden oy almadan anayasayı değiştirmesi imkânsız.