Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNE GEÇİŞ VEYA 16 NİSAN 2017 REFERANDUMU!

16 Nisan 2017 Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısından oldukça önemlidir. Çünkü  Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçiş için referandum yapıldığı gündür. Özellikle muhalefet parti liderlerinin (UCUBE SİSTEM) olarak yorumladıkları Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi o tarihte yapılan referandum sonucu gerçekleşmiştir.

Türkiye’de hükumet sistemi tartışmaları yeni değildir. 1982 Anayasasının yapılış çalışmaları sırasında da ortaya atılan bu sorun, daha sonraları merhum Turgut Özal ve Merhum Süleyman Demirel tarafından da gündeme getirmiş, ancak bu konuda ciddi bir girişimde bulunulmadan tartışmalar gündemden düşmüştü.

AKP’nin 20 yıllık iktidarı döneminde 2007 ve 2010 yıllarında anayasada kapsamlı değişiklikler yapıldı. 2007’de de cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi yine bir referandumla gerçekleşmişti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli’nin cumhurbaşkanlığı sistemi açıklaması referanduma açılan kapıyı aralamıştı. AKP ve MHP heyetleri arasında yapılan görüşmeler sonucunda AKP’nin  hazırladığı teklif TBMM Anayasa Komisyonuna gönderilmişti.

Meclis Anayasa Komisyonundaki görüşmelerin tamamlanmasının ardından 18 maddelik değişiklik teklifi oylamaları için meclis oylaması süreci 9 Ocak’ta başladı. Oylamanın ilk turu 15 Ocak’ta tamamlandı. Onaylanan değişikliği yürürlüğe koymak için yapılan nihai oylama referandum sınırı olan 330’u geçerek 339 oyla kabul edildi ancak doğrudan yürürlüğe girmesi için gerekli olan 367 barajının altında kaldı. Mecliste kabul edilen 18 maddelik yasa tasarısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Cumhurbaşkanının onayıyla birlikte Resmi Gazete’de yayımlanan anayasa tasarısı 16 Nisan’da referanduma sunuldu. Referandum sonucu Anayasanın 18 maddesi üzerindeki değişiklikler onaylandı. Değişikliklerle, yürürlükteki parlamenter sistem kaldırıldı, yerine başkanlık sistemi getirildi.  Başbakanlık kaldırıldı, meclisteki vekil sayısı 550’den 600’e çıkarıldı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısında değişiklikler yapıldı. Milletvekili seçilebilme yaşı 25’ten 18’e indirildi. TBMM ve cumhurbaşkanı seçimlerinin 5 yılda bir aynı gün yapılacağı, Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyeceği, Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5’ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen tarafından aday gösterebileceği referandum sonucu kabul edildi. Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların, cumhurbaşkanı tarafından atanacakları ve görevden alınacakları onaylanmış oldu. Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilat yapısı, merkez ve taşra teşkilatlarının kurulmasının, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenleneceği, TBMM, üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebileceği, Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis, seçimlerin yenilenmesine karar verirse bir kez daha aday olabileceği, Anayasa Mahkemesinin üye sayısının 17’den 15’e düşürüleceği yine bu referandumla kabul edilmiş oldu.

Türkiye’nin yönetim sistemini değiştiren anayasa değişikliği referandumunda seçmenlerin yüzde 51,43,”EVET” yüzde 48,57’sinin “HAYIR” OYU KULLANDIKLARI YSK tarafından açıklandı. Açılan sandıklara göre katılım oranı yüzde 85,5 oldu, 25 milyon 133 bin 391 kişi “Evet” oyu kullanırken, 23 milyon 758 bin 401 seçmen de “Hayır” oyu kullanmıştı. Yaklaşık 800 bin oy  geçersiz sayılmış, 2 milyon kadar mühürsüz oy  Yüksek Seçim Kurulu kararıyla geçerli sayılmıştı.

Evet, 16 Nisan 2017, Türk siyasi hayatı açısından çok önemli bir gündür. Bu tarih, Parlamenter sistemin tıkandığı ve TEK ADAM REJİMİNİN kurulduğu tarih olarak hafızalara kazınmış bulunmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER