REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

CUMHURİYET 94 YAŞINDA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CUMHURİYET 94 YAŞINDA
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
7 views
28 Ekim 2017 - 11:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atalarımızın uğruna canlarını feda ettikleri Cumhuriyetimiz tam 94 yaşında. Hasta adamın mirası üzerinde  büyük zorluklarla, Türk’ün, Kürd’ün, Arab’ın, Laz’ın, Çerkez’in  atalarının canlarını vererek şehit olma uğruna ve  gerçekten dünyanın en güçlü liderlerinden biri olan Mustafa Kemal’in önderliğinde kurulan Cumhuriyetimiz tam 94 yaşında.

Birinci dünya savaşı ile dünya savaş tarihine birçok altın sayfalar  kazandıran Kurtuluş Savaşının ardından kurulan genç cumhuriyet  insanımızın büyük azim ve gayreti ile önce ayakları üzerinde durmaya çalıştı ve ardından bir kalkınma hamlesi başlattık.

Her geçen gün biraz daha hedef büyüttük, gözlerimizi daha da yükseklere diktik. On yılda yurdu  demir ağlarla döşemekle övünürken bugün hızlı trenlerimiz ve dünyanın en fazla ülkeye uçan bir hava yolu şirketimiz var. Milli silah sanayimizi kurduk, artık yakın bir zamanda kendi silahımızı büyük ölçüde kendimiz üretecek hale geleceğiz. Dolayısıyla büyük ülkelerin oyuncağı olmaktan kurtuluyor ve onların silah ambargosu  gibi tehditlere kulak asmayacak hale geliyoruz.

Bu süre içerisinde yaptığımız aşamaları anlatmaya sayfalar yetmez ancak, eğitim alanında bile aldığımız mesafeyi göz önünde bulundurduğumuzda bile nasıl büyük bir yol aldığımız anlaşılıyor. Büyük şehirlerde bir iki üniversiteden her ilde birer tane olmak üzere yaklaşık 200 tane üniversitemiz oldu. Hemen her köy ve mezramızda bile birer okulumuz oldu.

Sağlık alanında gerçekten dev bir atılım gerçekleştirdik. Bu alanda yalnız Siirt’i bile baz aldığımızda yeterli bir kanaate sahip oluruz. Doktorsuz ilkel bir hastaneden 200 üstünde doktoru bulunan modern tıbbı cihaz ve aletlerle donatılmış bir hastaneye kavuştuk. Hemen her ilçemizde uzman doktorlarımız büyük köylerimizde ise sağlık personeli veya pratisyen doktorlarımız görev yapıyor.

Artık dünyanın en güçlü 16 ekonomisiyiz ve hedefimiz ilk 10 ülke arasına girmek. Yine bir başka güçlü  lider Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2023 yılı hedeflerine hızla ilerliyoruz. Hepinizin bayramını kutlarken, resmi açılışı yapılan fıstık işleme tesisinin de ilimize hayırlı olsun diyoruz. Bu konuya da yarınki yazımızda değineceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.