REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

CUMHURİYET BAYRAMI DA DİNİ BAYRAMLAR CÜMLESİNDENDİR, İKRAMİYE VERİLMESİ ELZEMDİR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CUMHURİYET BAYRAMI DA DİNİ BAYRAMLAR CÜMLESİNDENDİR, İKRAMİYE VERİLMESİ ELZEMDİR!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
18 views
15 Ağustos 2018 - 13:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnanır mısınız, gazetemiz koleksiyonlarına göz attım. Bayram haftasında, emeklilere ikramiye verilmesi gereğini yıllar öncesinde yayınlanan yorumlarımda bir değil, çok kereler dillendirdiğim gerçeğiyle karşılaştım. Geçmiş yıllarda yazdığım bir yorumumun başlığı aynen şöyledir: (Emeklilere Bayram Öncesi seyyanen ikramiye ödensin!)

Söz konusu yazımda, Türkiye’de kutlanan üç bayram öncesi emeklilere seyyanen (eşit miktarda) maaş ödenmesi gerektiğini vurgularken de bu bayramları Ramazan, Kurban ve Cumhuriyet Bayramları olarak dillendirmişim. Dini Bayramların ikisi yanında Cumhuriyet Bayramı da, şüphesiz diğer milli bayramlara göre önemli bir gündür. Bana göre, Cumhuriyetin kurulduğu gün de, dini günler kategorisinde mütalaa edilmelidir.

Çünkü Kurtuluş Savaşları yapılmamış ve bunun sonucunda Cumhuriyet ilân edilmemiş olsaydı, Ramazan ve Kurban Bayramlarını esir milletler sınıfında olduğumuz için, gerçek anlamda kutlamak hakkına sahip olamazdık. Cumhuriyet sayesindedir ki, milli birlik ve beraberliğimiz yanında dini bayramları özgürce kutlamak hakkını da kazanmış bulunmaktayız.

Osmanlı İmparatorluğunun toprakları işgal edildiğinde (Esir bir milletin, Cuma namazı kılmak hakkı da, mükellefiyeti de  yoktur. Ancak, istiklâlini elde ederse, Cuma namazı kılması yeniden farz olur) fetvası veren din adamları vardı. Bu açıdan, milli birlik ve beraberliğimizin sembolü olan ve bize hür bir şekilde ibadet etmek hakkını sağlayan Cumhuriyet Bayramının da dini bayramlar kategorisinde mütalaa edilmesi gereklidir. Bugün bu konuyu şu açıdan dile getirdik. Diyoruz ki dini bayramlar öncesi emeklilere verilen Bayram ikramiyesinin, sadece Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde değil, Cumhuriyet Bayramı öncesinde de verilmesi ciddi bir şekilde düşünülmelidir ve gereklidir. (Neden gereklidir) diye sorulacak olursa, el cevap deriz ki, CUMHURİYETİ SEVDİRMEK adına bile olsa gereğini tartışmamak lâzımdır.

Kimsesizlerin kimsesi olarak tanımlanan Cumhuriyet, bu vatanda yaşayan insanların dinlerini özgürce yaşamalarının da sigortasıdır. Bakın size açık ve net olarak söylüyorum. Gün gelecek, Cumhuriyet Bayramı öncesinde de emeklilere seyyanen bayram ikramiyesi verilmesi önerisi mutlaka ama mutlaka gündeme gelecektir. Keşke iktidar veya muhalefete mensup bir veya birkaç milletvekili cesaretlerini toplayıp, emeklilere Cumhuriyet Bayramı öncesinde de seyyanen (bugünkü miktarıyla bin lira) bayram ikramiyesi ödenmesi konusunda önerge verselerdi!

Hatta yerel seçimler öncesinde böyle bir hamle yapılmalı, özellikle muhalefet partili milletvekilleri bu konuyu meclise taşımalıdır.

Andolsun ben milletvekili olduğum zaman (rüyamda) vereceğim ilk önergelerden biri emeklilere Cumhuriyet Bayramı öncesinde de seyyanen ikramiye ödenmesi konusunda olacaktır.

Şunu da belirtmekte yarar var. Bugün için BİN LİRA olarak ödenen bayram ikramiyesinin de, maaşlar gibi her yıl enflasyon oranına göre yükseltimsinin yasal zemini oluşturulmalıdır. Aksi takdirde, 5-10 yıl sonra Bin TL, bir karton sigara parası bile olmayacaktır.

Bugün ve yarın Kurban Bayramı ikramiyelerini alacak bütün emeklilerimize haydi gözünüz aydın bu yılın kurbanını bedavaya getirdiniz, diyerek yazımızı noktalıyoruz.

TAŞLAMALAR

RAHİBE ADLİ KONTROL

ŞARTI KALDIRILMIŞTIR

ADALET BAĞIMSIZDIR

İLK KARARI YANLIŞTIR(!)

 

DOLAR DÜŞTÜ, DÜŞÜYOR

AMA BELLİ SEVYEDE

ANASINI AĞLATIR

BORÇLUSUNUN YİNE DE

 

FARZ EDİN BEŞ LİRAYA

KADAR DÜŞMÜŞTÜR DOLAR

YİNE DE YÜZDE OTUZ

DOLAYINDA ARTIŞ VAR

 

PAPAZ KAÇTI OYUNU

OYNAMIŞTIK GERÇEKTE

PAPAZDAN KURTULMAMIZ

ZOR OLACAK ELBETTE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.