REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

CUMHURİYET KARŞITI SİNSİ EYLEMLER!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CUMHURİYET KARŞITI SİNSİ EYLEMLER!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
8 views
17 Kasım 2017 - 13:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’de, son yıllarda cumhuriyet karşıtı sinsi eylemler gerçekleştiği görülmektedir. (Taşları bağlayıp, köpekleri salmak) örneğinde olduğu gibi, Cumhuriyet değerlerine karşı yapılan eylemler cezasız kalınca, bundan cesaret alan Cumhuriyet karşıtları da meydanı boş bularak diledikleri gibi at koşturmaktadırlar.

Bilindiği gibi Diyarbakır’da Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli ayaklanmalarından olan ve tarihimize (Şeyh Said İsyanı) olarak geçen gerici isyanın lideri konumundaki Şeyh Said’in adı, bir meydana verilmişti. Şeyh Said isyanı çıkmasaydı, büyük bir ihtimalle Kerkük ve Musul sınırlarımıza dahil edilecekti.

1925’te isyanı başlattığı zaman, tıpkı bugün ABD’nin, YPG’ye gönderdiği gibi Şeyh Said’e de İngiliz silah fabrikalarından çeşitli silahlar gönderildiğini anımsatalım.  Emperyalizmin oyunları ile sahneye konan ve kışkırtılan bu hareketlerin ulusal bir temeli yoktur.

Şeyh Said’in İngiliz emperyalizmiyle bağlantılı olduğu kesinleşmiş bulunmaktayken, bir vatan haininin adının hem de idam edildiği meydana verilmesi cumhuriyet değerlerinin hiçe sayılması demek değil midir.

Diyarbakır’da, vatana ihanetten idam edildiği meydana Şeyh Sait adı verilir de bunu fırsata çevirmek isteyen başka hainler, boş dururlar mı. Nitekim, çok yakın geçmişte Tokat’ta yeni açılan bir imam hatip lisesine  (Mustafa Sabri İmam Hatip Lisesi) adı verilmişti de, tepkiler üzerine değiştirilerek  Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla Baykan ilçemizde 24 Temmuz 2017 tarihinde seyir halindeki sivil araca teröristlerce uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda şehit düşen Tokatlı 29 yaşındaki Jandarma Astsubay Üstçavuş Yakup Akdağ’ın ismi verildi.

Peki, Tokat’ta yeni açılan bir İmam Hatip Okuluna adı verilen ve tepkiler üzerine değiştirilen Mustafa Sabri Efendi kimdir. Bu vatan hainini de kısaca tanıtalım.

Meşrutiyet döneminde Tokat mebusu olan bu şahıs Damat Ferit Paşa kabinesinde “ŞEYHÜLİSLAM) olarak görev almış, şurayı devlet reisliği yapmıştır. Kurtuluş savaşlarını başlatan Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını vatan haini(!) ilan eden ve idamlarına hüküm veren işte bu Mustafa Sabri Efendi’dir! Milli Mücadelenin başarıyla neticelenmesi üzerine önce Yunanistan’a kaçmış, oradan Mekke’ye geçmiştir. (İngiliz muhipleri cemiyeti)nin üyesi olan  Mustafa Sabri, Sevr Anlaşmasının en hararetli savunucularından biri olmuştur. 1954 yılında Kahire’de ölün Mustafa Sabri Efendi’nin, sadece kurtuluş savaşlarına karşı oluşu bile HAİN olarak anılmasına yeterliyken, bilahare değiştirilse bile böyle birine bir okulun adının verilmesi, cumhuriyet karşıtı sinsi bir eylem değil midir!

Dileriz ki, Tokat’ta bir okula verilen (Mustafa Sabri Efendi İmam Hatip Lisesi) adının değiştirilmesi gibi, Diyarbakır DAĞKAPI MEYDANININ, ŞEYH SAİD MEYDANI olarak değiştirilen adı da en kısa zamanda kaldırılır ve yeniden DAĞKAPI MEYDANI olur. Diyarbakır Belediye Başkanlığını Kayyım olarak yürüten Cumali Atilla, bu konuda kesin bir tavır sergilemelidir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.