REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

CUMHURUN İTTİFAKI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CUMHURUN İTTİFAKI!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
10 views
22 Şubat 2018 - 13:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2019 yılında yapılacak genel seçimlerde 50+1 oranında oy alabilmek için AKP iktidarının mevcut seçim yasalarını adeta hallaç pamuğuna çevireceği anlaşılmaktadır. Bunun için de seçim sisteminde ittifaklara ruhsat verecek değişiklikler yaparak, meclise götürmektedir. Mecliste, parmak hesabı oy çoğunluğu olan ve MHP’nin oylarını da yanına alan AKP’nin, seçim yasalarını hallaç pamuğuna çeviren yasa tekliflerini meclisten geçirebilmesinin önünde ciddi hiç bir engel de yoktur. Muhalefet partileri yırtınsalar bile sonuçta (KABUL EDENLER – KABUL ETMEYENLER) şeklinde parmak hesabıyla oylanacak, yasa teklifleri milletvekillerinin akıllarıyla değil, AKP ve MHP milletvekillerinin mübarek parmaklarıyla genel kuruldan geçerek yasalaşacaktır.

Bilindiği gibi AKP-MHP ittifakı son şeklini almış ve 26 madde halinde meclise sunulmuştur. Bundan sonrası, iş parmak hesabına kalmıştır. Bu ittifaktan AKP’nin amacı 50+1’i bulabilmek, MHP’nin ise baraj sorununu atlatmaktır. Öyle görülüyor ki, Büyük Birlik Partisi de bir şekilde bu ittifaka dahil olacaktır. Diğer partiler de kendi aralarında ittifak yaparlar mı, yapmazlar mı henüz belli değil.

AKP ve MHP aralarındaki dolaylı koalisyona (CUMHUR İTTİFAKI) adını uygun görmüşler. (CUMHUR) HALK anlamına gelen Arapça kökenli bir kelimedir. Yani, (HALKIN İTTİFAKI) demek oluyor.  2019 seçimlerinde, bugüne kadar yapılan seçim sistemlerinden çok değişik bir sistemle karşı karşıya kalacağız. Haliyle kafalar, biraz karışacak. İttifak yapan partilerin listelerinde ittifaka dahil siyasi parti amblemlerine yer verilip verilmemesi ittifakı yapan siyasi partilerin tercihleri doğrultusunda belirlenecek.

Seçim sisteminin değişmeyeceği, yüzde 10 seçim barajının korunacağı, oy pusulasında üstte ittifakın adı, altta partilerin logosunun yer alacağı belirtilmekte. İttifaka katılan partilerin milletvekili listeleri ayrı ayrı olacak. Seçmenin verdiği oy ittifaka gidecek. Yani baraj sıkıntısı yaşanmayacak. Ama partiler kendi aldıkları oy oranına göre  milletvekili çıkaracak. Sandıkta tek mühür kullanılacak. Zarflar ve oy kâğıtları seçim kurullarınca mühürlenmeyecek. Hatırlanacağı gibi son referandumda 2,5 milyon zarf ve oy pusulasının mühürsüz olduğu ve iptal edilmeleri gerektiği iddia edilmişse de Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilen kararla muhalefetin bu talebi reddedilmişti.

Cumhur ittifakına karşı CHP, İYİ PARTİ ve SP’nin de ittifak yapabilecekleri konuşuluyor. HDP’yi, şimdilik hiçbir siyasi parti kuracağı ittifaka dahil etmek cesaretini göstermemekte. Ama seçime doğru neyin nasıl olacağı, ne gibi ittifakların şekilleneceği şimdiden belli olmaz.

Zamana ve zemine göre seçim yasalarında yapılan ve yapılacak (MEVSİMLİK) değişikliklerin, milletin yararına değil, zararına olacağını anımsatmakla yetinelim…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.