Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

DAĞ, FARE DOĞURDU!!!

Yıllardan beri dillerden düşmeyen bir 3600 ek gösterge konusu vardı. İktidarın, her seçim öncesi müjdesini verdiği, ancak bir türlü uygulanmayan vaatlerinden biri! Nihayet, konuyla ilgili kararın detayları belli oldu. Detayları, AKP’li Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan büyük müjde gibi duyurdu. Yandaş medya ise BÜYÜK MÜJDEYİ(!) manşetlerine taşıyarak, adeta emeklilerin ve memurların sorunlarının çözüme kavuşturulduğu şekilde lanse etmek gayretine girdi.

6 Haziran günü kabine toplantısı sonrası 3600 ek gösterge konusunda açıklama yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan “Tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık bir yükseltmeye gitmeyi kararlaştırdık” diyerek kararın detaylarını duyurdu.

Erdoğan, 3600 ek gösterge ile ilgili olarak şunları söyledi:

*Memurlarımızın ek gösterge düzenlemesiyle ilgili çalışmayı tamamladık. Meclisimizin takdirine sunacak safhaya getirdik.

*Bu konu ilk gündeme geldiğinde öğretmenlerimize, polislerimize, sağlık çalışanlarımıza ve din görevlilerimize, ek göstergelerini 3600’e çıkarma sözü vermiştik. Ancak sadece bu kesimler için yapılacak artışın memurlar arasında adaletsizliğe yol açacağını ve hiyerarşik dengeyi de bozacağını gördük.

*Bunun için şartlarımızı zorlama pahasına kamu çalışanları lehine bir fedakarlıkta bulunarak, tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık bir yükseltmeye gitmeyi kararlaştırdık.

*Yardımcı hizmetler sınıfındakiler de dahil, ülkemizdeki 5,3 milyon kamu görevlimizin tamamı, önümüzdeki yılbaşından itibaren bu düzenlemeden yararlanacaktır.

*Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte birinci dereceye gelmiş olma şartıyla söz verdiğimiz tüm meslek gruplarındaki hak sahipleri hemen 3 bin 600 ek göstergeye yükseltilecektir.

*Bunun yanında genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3 bin 600’den 4 bin 400’e, şube müdürü ve ilçe müdürü seviyesindeki yöneticilerin ek göstergeleri de 2 bin 200’den 3 bine çıkartılacaktır.

*Ek gösterge düzenlemesi, memurlarımızın mevcut maaşlarında küçük de olsa bir artış sağlamasının ötesinde asıl emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarında ciddi kazanımlar getiriyor.

*Somut örnek verecek olursak, ek göstergesi 3600’e çıkan 30 yıllık hizmeti bulunan bir memurun emekli aylığı 1234 lira ile 1391 lira arasında, emekli ikramiyesi ise 44 bin 500 lira ile 50 bin 150 lira arasında artacaktır.

*Mevcut maaşlara göre hesaplanan bu tutarlar, düzenlemenin yürürlüğe gireceği yılbaşındaki rakamlara göre çok daha yüksek seviyelerde gerçekleşecektir. Yapılan artışlar elbette halen emekli olan kamu görevlilerinin maaşlarına da yansıtılacaktır.

*Mülki idari amirleri başta olmak üzere yaptıkları iş ile özlük hakları arasındaki makas açılan kamu görevlileriyle ilgili iyileştirici bir düzenlemeyi de bu kapsamda gerçekleştireceğiz. Ek gösterge düzenlemesinin memurlara, ülkeye ve millete hayırlı olmasını diliyorum.”

Evet, AKP’li Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamaları böyle.

Şimdi gelelim işin detayına. Hiç de beklenen gibi çıkmadığı halde, uygulamanın 1 Ocak 2023’ten itibaren yürürlüğe gireceğine ne buyurulur. Hem, 6 ay öncesinden müjde vermek de neyin nesidir. Bu 6 aylık süre zarfında köprünün altından ne sular geçecek, daha nelere-nelere zamlar gelecek!

Henüz ortada yasalaşmış bir durum da yok! Verilen vaatlerin tutulacağının garantisi ne olacak. Yani, yandaş basın ne kadar abartırsa abartsın, 3600 ek gösterge ile ilgili açıklananlara tek bir yorum var, o da şu:

(DAĞ, FARE DOĞURDU!!!)

1 OCAK 2023’TEN ÖNCE ERKEN SEÇİM YOK!

Sık-sık erken seçim ihtimalinden bahsedilir, hatta, AKP’li Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığına yeniden aday olabilmesi için erken seçim kararının alınmasının anayasal zorunluluk olduğuna vurgu yapılır. Anayasada, “bir kimse üst-üste iki defadan fazla cumhurbaşkanı olamaz” hükmü vardır. Ancak “Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir.” Denilmektedir. Yani, bu durumda TBMM üye tamsayısının 2/3 çoğunluğu ile seçimlerin erkene alınması halinde Sayın Erdoğan üçüncü kez, Cumhurbaşkanlığı makamına aday olabilecektir. Bunun için de 2023 yılının Haziran ayından önce erken seçim kararı alınması gerekmektedir.

Peki, 1 Ocak 2023 tarihi öncesi için erken seçim kararı alınmayacak kanaati nereden hasıl oldu diye sorarsanız, onun da cevabını vereyim. 1 Ocak 2023’ten öncesi için erken seçim kararı alınacak olsaydı, 3600 ek gösterge ile ilgili karar, hemen uygulamaya konulurdu. Seçim erkene alınacak olsa bile, 1 Ocak 2023 sonrasına taalluk eden bir tarih olacak ki, iktidar, bu karardan nemalansın!

Rahmetli Turgut Özal’ın bir söylemini anımsayalım. Seçimler olmuş bitmiş, hemen ardından bir sürü zamlar yapılmıştı. (Zamları neden seçim sonrasına bıraktın) diye soranlara şu meşhur cevabı vermişti:

-Seçimden önce zam yapacak kadar enayi miyim!

AKP’nin durumu da bu, seçime yaramayacak bir zammı yapacak kadar enayi mi!

TAŞLAMA

EK GÖSTERGE MÜJDESİ

GÖSTERMELİK BİR MÜJDE

ALTI AY SONRASINA

ERTELENMESİ NİYE

SIRADA EYT VAR

ÖYLE DİYOR İKTİDAR

ZAHMET EDİP BOŞUNA

BEKLEMESİNLER ONLAR

ÜMİDİNİ KESMİŞTİR

AKP İKTİDARINDAN

EMEKLİLER, MEMURLAR

VAADLER HEPTEN YALAN

1 OCAK ÖNCESİNDE

ERKEN SEÇİM BEKLEMEK

BEYHUDE BİR BEKLEYİŞ

YA DA SAFDİLLİK DEMEK

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER