REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Daha 6 Ay Var Ama, Gündemde Yerel Seçimler Konuşuluyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Daha 6 Ay Var Ama, Gündemde Yerel Seçimler Konuşuluyor
24 views
08 Ekim 2018 - 12:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Henüz yerel seçimlere 6 aya yakın zaman var ama Türkiye genelinde olduğu gibi İlimizde ve bölgemizde de yerel seçimler konuşuluyor. Bölgemizin bir gerçeği olarak yerel seçimlere iddialı girecek 2 siyasi parti bulunmaktadır. Bunlar da AKP ve HDP’dir.

HDP’nin, Merkez ilçe (Siirt Belediyesi) için bu seçimde Arap kökenli bir aday gösterebileceği konuşulurken, AKP’nin, Merkez İlçede yine Kürt kökenli bir aday arayışında olduğu iddialar arasında. Bu arada, Bölge genelinde Kayyumlarla ilgili araştırmalar yapıldığı ve bazı yörelerde mevcut kayyumların aday gösterilebilecekleri dillendirilmektedir.

Türkiye geneli için öne çıkan ve en çok önemsenen Belediyeler ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi Büyükşehir belediyeleridir. Bu 4 büyükşehir belediyesini almak için siyasi partilerin ve özellikle CHP ile AKP’nin büyük bir yarış içinde olacakları daha şimdiden belli olmuştur.

Başkentte, CHP’nin önceki seçimlerdeki adayı Mansur Yavaş’ın yeniden aday gösterilebileceği belirtilirken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayları da belli olmaya başladı.

Mart 2019’da yapılması beklenen yerel seçimler için diğer partilerde olduğu gibi CHP’de de belediye başkan adaylıkları için bazı isimler şimdiden ön plana çıkmakta. En büyük çekişmenin İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşanması beklenirken, önceki seçimlerde az farkla kaybedilen daha küçük illerde de yoğun kulisler yapılıyor.

CHP’de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için öne çıkan diğer isimler ise Yenimahalle Belediye Başkanlığı görevini yürüten Fethi Yaşar, Ankara Milletvekili Levent Gök, Ankaragücü Kulübü Başkanı ve Genel Başkan Başdanışmanı Cengiz Topel Yıldırım.

Diğer partilerde olduğu gibi CHP’de de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayının kim olacağı merak konusu. Şimdiden büyük çekişmenin yaşandığı İstanbul için adaylığını ilk açıklayan isim Genel Sekreter ve İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi oldu.

Çalışmalara şimdiden başlayan Hamzaçebi, özellikle hafta sonlarını İstanbul’un ilçelerinde seçmenle geçiriyor.

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı her zaman hayalim” diyen eski il başkanı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de güçlü aday adayları arasında yer alıyor.

CHP’de İstanbul için adı geçen bir diğer isim ise Grup Başkanvekili Engin Altay.

Partide bu isimler konuşulurken sürpriz bir gelişme daha oldu ve İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da aday olduğunu açıkladı. Tanal, “İstanbul’a kanal değil, Tanal lazım” diyerek sahaya indi ve büyükşehir belediye başkanlığı aday adaylığını ilan etti.

CHP’de İstanbul için İlhan Kesici’nin de adı geçiyordu. Ancak “Ben ulusal ölçekte siyaset yapmayı seviyorum, onun için aday olmayı düşünmedim, düşünmüyorum da; ben yokum” yanıtını verdiği belirtilmekte.

Geçtiğimiz seçimlerde İstanbul büyükşehir adayı gösterilen Mustafa Sarıgül’ün ise yeniden Şişli’yi istediği belirtiliyor.

İzmir’de mevcut belediye başkanı Aziz Kocaoğlu’nun aday olmayacağını açıklamasından sonra, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, eski Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın da isimleri aday adayları arasında geçmeğe başladı.

CHP kulislerinin tartışmasız en net isimleri ise Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu.

CHP’de, Adana için Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Muğla için mevcut başkan Osman Gürün ile Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Mersin’de eski bakanlardan İstemihan Talay ile eski hakem Selçuk Dereli kulislerde en çok konuşulan isimler arasında yer alıyor.

Antalya Büyükşehir için Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın adının geçtiği CHP’de, Hatay’da Lütfü Savaş, Çanakkale’de Ülgür Gökhan, Yalova’da ise Vefa Salman’ın yeniden aday gösterilmesi bekleniyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.