REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DAHA İYİ İLİŞKİ DAHA BAŞARILI GELECEK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DAHA İYİ İLİŞKİ DAHA BAŞARILI GELECEK
30 views
20 Mayıs 2021 - 16:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Stajyer. Psk. Deniz ÖZTANIK

Bebeklik döneminden başlayarak gelişen duygu, düşünce ve davranış örüntüleri yaşam boyu devam eden bir özelliğe sahiptir. Çocuk ile bakım veren kişi (ebeveynleri) arasında kurulan, duygusal olarak olumlu, yardım edici ve süreklilik gösteren bir ilişkinin varlığı, sağlıklı bir şekilde kurulması çok önemli bir konudur.

Ebeveynlik, bir insandaki en iyiyi ve en kötüyü ortaya çıkardığından tatmin edici olduğu kadar zorlukları olduğundan bazen yorucu da olabilmektedir. Ebeveynler her zaman çocukları için en iyi olanı isterler, çocuklarını daha iyi yetiştirebilmek için  mümkün olan her şeyi yaparlar.  Yapılan araştırmalar, sağlıklı bir ebeveyn-çocuk ilişkisinin çocuklar ve aile için olumlu sonuçlara yol açtığını göstermektedir.  Neticesinde ebeveyn-çocuk ilişki ne kadar iyi olursa, yetiştirme de o kadar iyi olabilir. Ve unutulmamalıdır ki sevgi dolu ebeveynler, sevgi dolu çocuklar yaratır. Çocuklarınızla ilişkiniz ve onlara ne kadar bağlı olduğunuz çocuğun gelecekte nasıl olacağını gösterir. Peki, ebeveyn-çocuk ilişkisini nasıl güçlendirebilirsiniz? Bu yazımda kurulan bağı güçlendirmede etkili olacak bazı ipuçları vermek istedim.

Çocuklarınızla bağınızı güçlendirmenin bir yolu, günlük rutininize olumlu etkileşimler öğretmektir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Çocuklarınızı her gün olumlu şekilde güçlendirin: Sevginin tedavi edici bir özelliği vardır. Hem sevgi gösteren için hem de sevilen için kıymetlidir. Çocuğunuza sevginizi ve şefkatinizi göstermekten, hissettirmekten çekinmeyin bunun için sarılma, saçını okşama gibi fiziksel bir temas kurabilirsiniz. Daha büyük çocuklara ise etkin dinleme, ben dilini kullanma, takdir ve teşvik etmeyi kullanabilirsiniz.
  • Birlikte oyun oynayın: Oyun, çocukların gelişimi için çok önemlidir. Yaşı küçük olan çocuklarla, hayal gücünü geliştirmesine yardım edecek oyunları kurmasına izin verin
  • Konuşmak için uygun olun ve zaman ayırın: Aileleri ile konuşamayan, duygularını ve düşüncelerini anlatamayan ve duygularını bastırmak zorunda kalan çocuklar kendilerini değersiz hissetmeye başlıyor ve özgüvenleri zedeleniyor. Çocuğunuzla dikkatini dağıtmadan konuşmak için zaman ayırın, günde 10 dakika bile iyi iletişim alışkanlıkları oluşturmada büyük bir fark yaratabilir.
  • Dinleyin ve empati kurun: Çocuğunuz sizinle konuştuğunda, göz teması kurun ve yaptığınız her şeyi bırakın ve onları dinleyin. Tüm dikkatinizi verin, sorular sorun veya söylediklerini tekrarlayın.  Olayları çocuğunuzun bakış açısından görmeye çalışın ve karşılıklı saygıyı teşvik edin.
  • Çocuğunuza güvenin ve güvenilir olun: Çocuğunuz size güvenebilmeli ve kendini güvende hissedebilmelidir. Verdiğiniz sözleri yerine getirerek güvenlerini kazanabilirsiniz.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.