Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

DARBELER VE MUHTIRALAR SAYESİNDE, MEVKİ VE MAKAM SAHİBİ OLANLAR!

28 Şubat POST MODERN darbesinin yıldönümünde bu post modern darbenin Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu anımsatalım. 28 Şubat 1997 yılında yaşanan post modern darbeden hala bahsedilmekte, yaşanan mağduriyetler dillendirilmektedir. Oysa bu post modern darbeden mağdur gibi görünen kimilerinin önünü açtığına şahit olunca kimileri için (Her şerde bir hayır vardır) deyimini ister istemez anımsıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde darbelerin ve post modern müdahalelerin çok önemli yerleri vardır. Bilindiği gibi Türkiye’de ilk askeri darbe 27 Mayıs 1960 yılında yaşandı. 10 yıllık Demokrat Parti dönemine son veren bu darbe aslında siyaset adamı olarak Demirel’in doğum günüdür. 27 Mayıs 1960 darbesi olmasaydı, belki de Türk siyasi tarihinde (SÜLEYMAN DEMİREL) diye biri olmayacaktı. Bayar’ın ve Menderes’in Su İşleri Genel Müdürü olarak göreve devam edecekti.

12 Mart Muhtırası ise 12 Mart 1971 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç, Kara Kuvvetleri komutanı Faruk Gürler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Celal Eyiceoğlu ve Hava Kuvvetleri komutanı Muhsin Batur’un imzasıyla Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’a bir muhtıra vererek hükümetin istifaya zorlandığı askeri müdahaledir.

Ordu, 12 Mart 1971′de bir muhtıra verdi ama Parlamento feshedilmedi, partiler kapatılmadı, Anayasa askıya alınmadı. Ancak, koşullar çok değişmişti. Askerler bir teknokrat hükümeti istiyorlardı. Eğer böyle bir tarafsız başbakan Meclis içinden çıkar da güvenoyu alırsa, sorun kalmazdı. Bunun için tarafsız bir milletvekili aranmaya başlandı. CHP Kocaeli milletvekili Nihat Erim ismi üzerinde anlaşıldı. 26 Mart günü CHP’den istifa etti. Böylece artık bağımsız başbakan olan Erim partiler üstü sözde bir reform hükümeti kurdu. Yani Demirel gitti, Erim geldi.

Muhtıranın etkisi son bulduktan sonra, Demirel yine başrole çıktı. Ta ki, 12 Eylül darbesine kadar. 12 Eylül darbesiyle Demirel gitti, bu defa Özal ve ANAP geldi. Yani 12 Eylül olmasıydı ne Turgut Özal önce Başbakan, sonra Cumhurbaşkanı olurdu, ne de ANAP diye bir parti kurulurdu. Yıldırım Akbulut ve Mesut Yılmaz da 12 Eylül darbesinin ürünü Başbakanlardır. Tansu Çiller de buna dahildir.

28 Şubat da olmasaydı, Türkiye’de AKP diye bir parti olması ihtimali olmayacaktı. Bu post modern darbeyle Necmettin Erbakan tasfiye edilmiş, Recep Tayyip Erdoğan’ın önü açılmıştır.

Görüldüğü gibi Türkiye Cumhuriyetinde yaşanan darbeler ve post modern müdahaleler, her ne kadar ülkeye zararlı olmuşlarsa da birileri için mevki ve makam sahibi olmanın fırsatları durumuna dönüşmüştür. Siz, şimdi bakmayın AKP’nin 28 Şubat post modern müdahalesine karşı gibi görünmesine. Bu müdahale sayesinde hayal etmeyecekleri mevki ve makamlara gelenler, içlerinden “ne iyi olmuştu da, 28 Şubat müdahalesi oldu. Bu sayede, biz de rüyalarımızdaki makamlara ulaştık” demektedirler…

15 Temmuz 2016’da FETÖ TARAFINDAN gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişiminin de sonuç itibarıyla kimlere yarar sağladığı ortada değil mi!

İhtilalsiz, muhtırasız demokrasiyle yönetilen bir Türkiye Cumhuriyeti temennisiyle!

TAŞLAMA

BİL SEÇİMDEN SEÇİME

HATIRLARLAR SEÇMENİ

SEÇİM GÜNLERİ SANKİ

PEMBE BİR DİZİ GİBİ

 

SEÇİMLER BİTTİ MİYDİ

SEÇMENLER UNUTULUR

EHL-İ SİYASET İÇİN

DEĞİŞMEZ KURAL BURDUR

 

YALAN VAATLERDEN KİM

ÖLMÜŞ Kİ ONLAR ÖLSÜN

SEÇİM BİTTİ Mİ DİKEN,

SEÇİM GÜNLERİ GÜL’SÜN

 

SEÇMEN KARDEŞ ALDANMA

SİYASİLER NE DERSE

SİYASİLERDE YALAN

HENDESEDİR, HENDESE

 

ŞİMDİ KONUŞTUKLARI

SEÇİM, SEÇİM VE SEÇİM

VATANDAŞIN DERDİYSE

GEÇİM, GEÇİM VE GEÇİM

 

YEREL SEÇİMLER GELDİ,

CÜLUS BAHŞİŞİ GİBİ

SEYYANEN ZAM İSTİYOR

BU ÇİLEKEŞ EMEKLİ

 

TÜRKİYE’NİN DURUMU,

GERÇEKTEN BİR ÇIKMAZDA

AMA BİRİ VAR HALÂ,

PALAVRALAR SIKMAKTA

 

BELLİ Kİ VATANDAŞIN

DURUMUNDAN HABERSİZ

VATANDAŞ YATAR OLMUŞ,

ARTIK AÇ VE EKMEKSİZ

 

KARNI TOK VE SIRTI PEK

VATANDAŞLAR KALMADI

DİŞLİ OLANLAR TALAN

ETTİLER BU VATANI

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER