Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

DAYANIŞMADA İYİ DURUMDAYIZ

Bazı yazılarımda keşke terk edebilseydik şeklinde tanımlayabileceğimiz bazı davranış biçimlerini eleştiriyorum. Gerçekten de keşke terk etsek diyebileceğimiz olumsuz birçok davranışlarımız var.

Ama bunları fersah-fersah geride bırakacak olumlu birçok davranışımızda var. Bunların en başında yoksula, düşküne, zor durumda olana sahip çıkma konusunda gösterdiğimiz hassasiyet geliyor. Irak’ta Saddam’ın zulmünden kaçan Kürt kardeşlerimizden, DEAŞ’ın zulmünden kaçan Ezidi’lere ve Esad’ın bombardımanından kaçan Suriyeli Arap ve Kürt kardeşlerimize kadar, zor durumda olan herkese dinine, diline ve etnik yapısına bakmadan sahip çıkmaya çalıştık. Zor şartlar altında geçimini sağladığımız ailemizden esirgediğimiz paralarla bunlara sahip çıktık ve beğendiğimiz elbiselerimizi, sevdiğimiz yemekleri bağışladık.

Aynı durumu doğal afet durumlarında da sergiledik. Nerede bir deprem bir sel felaketi olduysa açılan yardım kampanyalarına gereken desteği verdik. Buna iki güzel örnek, İdlib’in durumu ve Elazığ depreminde görüldü. İdlib için Diyanet Vakfı tarafından açılan yardım kampanyasında Siirt ölçekli bir il için oldukça fazla sayılabilecek miktarda yardım gönderdik. Siirt gibi ekonomisi belirli düzeyde olan bir ilden Suriye’ye 4 tır dolusu yardım malzemesi, hiç de küçümsenmeyecek bir rakamdır.

Siirtliler olarak aynı duyarlılığı Elazığ depreminden etkilenenler içinde gösterdik. Kısa mesaj ve açılan banka hesaplarına çok sayıda hemşerimiz katkıda bulundu. Bulunmaya da devam ediyor. Hem de 7’sindeki çocuktan 70’indeki yaşlısına kadar. Zenginin de katkısını görüyoruz, maddi durumları dilencilik yapmak zorunda kalanların bir tık üstesinde olanları da.

Buna en güzel örneklerden bir tanesini Mehmetçik İlkokulu öğrencileri sergiledi. Bu okulumuzdaki bedenleri küçük, yürekleri büyük öğrenciler, kendi oynadıkları oyuncakları deprem bölgesindeki çocuklara ulaştırılmak üzere bağışladılar. Oyuncakların tamamı temiz ve kullanılabilir durumda. Hatta bazıları kendi harçlıklarından ayırdıkları paralarla aldıkları oyuncakları bu kampanyaya destek verdiler.

Mehmetçik ilkokulunda okuyan öğrencilerin gözlerinden öperek kutlayıp öperken, onlara olumlu bir rehberlik yapan okul yöneticileri ve öğretmenlerine de teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER