Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DBP Siirt İl Eşbaşkanları Belli Oldu

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Siirt İl Örgütü, 1. Olağan Kongresi’ni Eş Genel Başkan Keskin Bayındır’ın katılımıyla gerçekleştirdi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)

Partisinin Siirt kongresinde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “Kürt sorunun çözmek istiyorsanız, İmralı kapılarını açın” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl örgütü binasında yapılan kongreye çok sayıda kişi katılırken, kongre, hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşuyla başladı.

Yeşil Sol Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Kürdistan coğrafyasında yaşanan saldırılara dikkat çekerek: “4 parça Kürdistan’da Kürt halkına saldıran devletin amacı Kürt halkının birliğini parçalamaktır. Bize bırakılan direniş mirasına sahip çıkarak, bunlara cevap olacağız” dedi.

BAYINDIR: BÜYÜK DİRENMELİYİZ

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, konuşmasına katledilişinin 31. yıldönümünde Kürt bilgesi Musa Anter’i anarak başladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride değinen Bayındır, Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün Kürt halkının temel talebi olduğunu ifade etti. Bayındır, “Yeniden yapılandırma sürecinde halk ile birlikte onlarca toplantı yaptık. Toplantılarda Sayın Öcalan’a özgürlük talebi vardı. Sayın Öcalan’ın özgürlüğünün tıkanmış tüm sorunları ortadan kaldıracağını belirttiler. Bunu görüp buna denk bir mücadele vermemiz lazım. Kürt halkının büyük direnişi ile sayın Öcalan’ın özgürlüğü sağlanacak. Bunun için kim ne yapabiliyorsa yapsın. Tarihi bir süreçten geçiyoruz. Devlet bizi toprağımızdan, doğamızdan göçertmek istiyor. Bu kural tanımaz sisteme karşı büyük direnmeliyiz” diye konuştu.

‘İMRALI KAPILARI AÇILSIN’

Kürt halkına çok yönlü saldırılar olduğunu belirten Bayındır, “Erdoğan yeni bir Anayasa’dan bahsediyor. Ancak bunu ortaya koyarken Kürt düşmanlığı üzerine kuruyor. Yine tekleşen Erdoğan, “Tek millet, vatandan’ bahsediyor. Bu nasıl bir anayasa? İnkar üzerine kurulan bu anayasayı kabul etmiyoruz. Tek amaçları Kürt düşmanlığı, biz de bunu kabul etmiyoruz. Kürt sorununu çözmek istiyorlarsa İmralı kapılarını açsınlar. Kürt halkı 50 yıldır bu sisteme karşı mücadele veriyor ve barış talep ediyor. Bu sisteme karşın haklarımızı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Gün eylem ve değerlere sahip çıkma günüdür” diyen Bayındır, “KNK üyesi Deniz, katledilen YNK’liler Kürt halkının Kürtlere olan tahammülsüzlüktür. Nerede bir Kürt varsa katlediyorlar. Nerede bir Kürt katledilse onun anısına ve mücadelesine sahip çıkacağız” dedi.

Kongrede DBP Siirt İl Eşbaşkanlığı görevine Muazzez Bulga ve Ferhat Başkurt seçildi.