REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DEDİĞİMİZ OLDU, TBMM OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DEDİĞİMİZ OLDU, TBMM OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
5 views
22 Eylül 2017 - 15:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

21 Eylül 2017 tarihli (SİİRT) Gazetesinde yine bu köşede (TBMM, ACİL OLARAK OLAĞANÜSTÜ TOPLANMALI) başlığı altında bir yazı kaleme almış ve Kuzey Irak’ta yapılacak referandum konusunun Meclis Genel Kurulunda ele alınması gerektiğini vurgulamıştım. Dün önce Milli Güvenlik Kurulu (MGK) hemen ardından da Bakanlar Kurulu’nu toplandı. Bugün de TBMM Genel Kurulu ise “olağanüstü” toplanacak.

TBMM olağanüstü toplantısı her ne kadar “Kuzey Irak Tezkeresi” konusuyla ilintili olarak açıklansa bile, Kuzey Irak’taki referandum konusunun tartışılacağı muhakkaktır.

Bütün sağduyulu çağrılara rağmen, Mesut Barzani inatla referanduma gidileceğini vurgulamakta ve kendisine uzatılan zeytin dallarını adeta elinin tersiyle itmektedir. Türkiye olarak Irak Devletinin toprak bütünlüğünden yana olduğumuz açıktır. Irak ve Suriye’nin bölünmesi durumunda, sıranın Türkiye’ye geleceğini asla unutmamak gerekir. Barzani BAĞIMSIZLIK İÇİN REFERANDUMA giderse, büyük bir ihtimalle sonuç istediği gibi çıkacaktır. Çünkü referanduma gidilecek bölgede Türkler ve Araplar asimile edilerek, azınlığa düşürülmüşlerdir. Bir zamanlar, nüfusunun yüzde 90’ı Türk olan Kerkük ve Musul da bile, hakimiyet Barzani’nin eline geçmiştir.

Irak ve Suriye parçalanmaları Ortadoğu’yu sözün tam anlamıyla savaş alanına çevirebilir. Hükümetin politikası net değil. Muhtemeldir ki, Barzani ile olan ticari ilişkilerin bozulması istenmemektedir. Irak ve Suriye’de terör örgütleri cirit atmakta. ABD, bir taraftan Barzani’ye sözde referandumu ertelemesini telkin ederken, gerçekte desteklediği gayetle açıktır. İsrail bu işe Barzani’den bile daha istekli.

Evet, Türkiye açısından durum gerçekten çok kritiktir. Bu kritik durumun MGK ve Bakanlar kurulundan çok TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi gereklidir. TBMM’nin bugün yapacağı olağanüstü toplantıda Kuzey Irak’taki referandum konusunun görüşülmesini önemsiyor ve bir milli dava olması açısından, siyasi partilerin, çıkar hesaplarını bir kenara bırakmalarını öneriyoruz.

ŞOFÖR MAHALLİNE KİM BİNECEK?

Öyle anlatılır ki, geçmiş yıllarda Şehrimizde Battaniyeciler bir kooperatif kurmuşlar ve kooperatif sayesinde bir SKODA kamyon almışlar.

O zamanlar, Şehrimizde su olmadığı için, haftanın belli günlerinde Battaniyeciler KEŞ (TİFTİK) yıkama işi için KEZER veya BAŞUR Çaylarına giderlermiş. SKOTA kamyonun şoför mahalline, şoförle birlikte sadece 3 kişi binebiliyormuş. Bu yüzden, tiftik yıkama işi için Kezer veya Başur’a gitmek hep sorun olurmuş. Çünkü, kooperatifin bütün ortakları “ŞOFÖR MAHALLİNE BİZ BİNECEĞİZ” derlermiş.

Yine iddialar odur ki, Battaniyeciler Kooperatifinin kapanmasının önemli etkenlerinden biri, bu şoför mahalline binmek sorunundan kaynaklanıyormuş. Nitekim, daha sonra kurulan “SİİRT GÜÇ BİRLİĞİ”NİN kurucuları “Hiç birimiz, şoför mahalline binmeğe talip değiliz” derlerken, geçmişte yaşanan bu duruma vurgu yapmışlar. Yani, şoför mahallinde oturmak sorunu yüzünden bile ortaklıkların bozulduğu Şehrimizde bir bakıma, şirketleşmenin zorluklarına dikkatleri çekmişler.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.