Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

DELİ DUMRUL KÖPRÜLERİ!

DEDE KORKUT adını mutlaka duymuş, hikayelerinden, masallarından birkaçını okumuş, öğrenmişsinizdir. Korkut Ata (Dede Korkut), Oğuz Türklerinin eski destanlarında yüceltip kutsallaştırılmış; bozkır hayatının geleneklerini ve törelerini çok iyi bilen, kabile teşkilatını koruyan yarı-efsanevi bir bilgedir ve Türkler’in en eski destanı olan Dede Korkut Kitabı’ndaki hikayelerin anlatıcısı ozandır.

Dede Korkut’un en çok bilinen ve dillenen masallarından biri de kahramanı (DELİ DUMRUL) olanıdır.  Duha Koca Oğlu Deli Dumrul Boyu’nda, kuru bir çayın üzerine köprü yaptırarak geçenden BEŞ AKÇE, geçmeyenden döve-döve ON AKÇE ALIRMIŞ. Bunu da yiğitliğinin, ününün yayılması için yapıyormuş. Günümüzde DELİ DUMRUL’UN namı yeniden canlandı. Yapılan ve paralı olarak geçilen köprüler için DELİ DUMRUL KÖPRÜLERİ diye isim takanlar var.

Biulindiği gilbi son yıllarda yapılan ve PARALI OLARAK geçilen köprüler bulunmakta ve bu köprülerin geçiş fiyatlarına devamlı zamlar gelmekte. Nitekim, yine bu köprülere yapılan zamlarla ilgili yeni haberler var. 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün geçiş ücretlerine yeniden zam yapıldı. KGM ve Yap-İşlet-Devret (YİD) kapsamında özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri, 15 Mayıs Çarşamba günü saat 00.00’dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenledi.

Buna göre:

Osmangazi Köprüsü’nden geçiş 399 TL,

1915 Çanakkale Köprüsü’nden geçiş  419 TL oldu. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden otomobiller için geçiş ücreti 49 TL,

15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri Geçiş Ücretleri Tarifesi:

1- AKS ARALIĞI 3.20 m’DEN KÜÇÜK İKİ AKSLI ARAÇLAR 24 TL

2- AKS ARALIĞI 3.20 m VE 3.20 m.’DEN BÜYÜK UKOME KARARI GEREĞİNCE GEÇEBİLEN VE GEÇEMEYEN HER TÜRLÜ İKİ AKSLI ARAÇLAR 30 TL

3- 3 AKSLI HER TÜRLÜ ARAÇLAR 67 TL

4- 4 VE 5 AKSLI HER TÜRLÜ ARAÇLAR 132 TL

5- 6 VE YUKARI AKSLI ARAÇLAR 175 TL

6- MOTOSİKLETLER 10 TL

Evet, geçiş ücreti alınan köprülere vatandaşlar (DELİ DUMRUL KÖPRÜLERİ) adını takmışlar. Parayı ödeyen millet, parayı alan şirket! Şimdi Bu köprülere (DELİ DUMRUL KÖRÜLERİ) diyen vatandaşlar haklı mı, haksız mı!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER