Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Siirt Havaalanı İle İlgili Soru Önergesi Verdi

DEM Parti Siirt milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Siirt Havaalanındaki uçuş iptallerinin çözümü için bir kez daha Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na sesleniyoruz. Siirt halkı için işkenceye dönüşen bu sorunu çözmek için neyi bekliyorsunuz diye sordu?

DEM Parti Siirt milletvekili

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir URALOĞLU tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.             

Sabahat ERDOĞAN SARITAŞ/Siirt Milletvekili

 Yıllardır hem yerel basının gündeminden hem de bizim gündemimizden düşmemesine rağmen Siirt Havaalanı sorunu hala kalıcı bir çözüme kavuşmuş değil. Hali hazırda kentin ihtiyacını karşılayamayacak kapasitesi başlı başına bir sorunken, mevcut haliyle uçuş seferlerindeki iptal ve erteleme durumu ise Siirt halkını gerçek anlamda mağdur etmektedir. Genellikle uçuşlara kısa bir süre kala yapılan uçuş iptalleri ya da ertelemeler, yurttaşların ulaşım ve seyahat haklarını ihlal eden bir noktaya ulaşmıştır. Bu durumun acil durumlarda gidecekleri yerlerde olamadıklarından ötürü sağlık başta olmak üzere iş ve eğitim süreçlerinin de aksamasına neden olduğu tartışmasızdır. Uzak şehirlerden Siirt’e gelmek ya da Siirt’ten buralara gitmek bir kolaylık olmaktan çok, bir eziyet ve zorluk olmuştur. Bu konuda Siirt Havaalanı’nın kapasite, kalite, işlevsellik ve gerçek bir hizmet konusunda ciddi ve kalıcı bir çözüm gerektirdiği açıktır. Dolayısıyla bu hayati sorun bakanlığınızın sorumluluğundadır.

Bu bağlamda;

1- Siirt Havaalanı’nda 2023 yılında toplam kaç sefer düzenlenmiştir?

2- Siirt Havaalanı’nda bir yılda toplam kaç sefer iptal edilmiştir?

3- Uçuş seferlerindeki sık iptal ve erteleme nedenleri nelerdir?

4- Siirt Havaalanı’nda, son bir yılda il bazındaki uçuş verileri ne şekildedir?

5- Siirt Havaalanı’nda, son bir yılda kaç yolcu taşınmıştır, havaalanından elde edilen kar oranları yıllara göre ne şekildedir?

6- Siirt Havaalanı’nda düzenli ve güvenli uçuşların sağlanması için ne yapılacaktır?

7- Siirt Havaalanı’nın fiziki yapısıyla ilgili sorunlar var mıdır, varsa iyileştirilmesine ilişkin çalışmalarınız nelerdir?

8- Yolcuların iş, eğitim, sağlık ve seyahat gibi mağduriyetleri neden dikkate alınmamaktadır? Bugüne kadar mağduriyetlerini ileten yurttaşların zararlarının tazmini sağlanmış mıdır?