Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

DEM Parti’nin Siirt İtirazı Reddedildi!

DEM Parti’nin seçim öncesi Siirt’e kaydırılan 6 bin 643 asker ve polise ilişkin yaptığı itiraz reddedildi. İl Emniyet Müdürlüğü, söz konusu kişilerin “operasyon ve tatbikat” için kentte görevlendirildiğini açıkladı.

DEM Parti'nin seçim öncesi
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Siirt İl Örgütü, 31 Mart yerel seçimleri öncesi Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde bulunan 4 adrese taşınan 6 bin 643 seçmene karşı 12 Ocak’ta itirazda bulunmuştu. İl Seçim Kurulu, başvuru üzerine İl Emniyet Müdürlüğü’nden bilgi istedi.
EMNİYETİN YANITI 
Kurula yanıt veren İl Emniyet Müdürlüğü, söz konusu kişilerin “emniyet tedbirleri” ve “operasyon faaliyetleri” kapsamında görevlendirilen personeller olduğunu açıkladı. Kurul, emniyetin verdiği yanıt üzerine itirazı reddetti. Ret kararında emniyetin yanıtına yer verilerek, “İtirazda konu kişilerin bir kısmının emniyet tedbirlerinin takviyesi için İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevlendirildikleri bir kısmının ise tatbikat ve operasyon faaliyetleri kapsamında Siirt 3’üncü Komando Tugayı emrinde görev yapan personellerin olduğu bildirilmiştir” denildi.
Ret kararında, şu ifadelere yer verildi:  “YSK’nın 19 Aralık 2023 ve bin 563 sayılı karar ekinde kabul edilen Yurt İçi Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesi Usul ve Esaslarına Dair Genelgeye başvurabilecekleri görevli olan personellerin 1 Ekim 2023 tarihinden önce adres değişikliği yapıldığının anlaşıldığı, açıklanan tüm bu hususlar dikkate alınarak yerinde görülmeyen itirazın reddine karar verildi.”
DEM PARTİ YSK’NA GİDECEK
DEM Parti Siirt İl Örgütü’nün Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazda bulunacağı öğrenilirken, yaşananların peşini bırakmayacaklarını belirten DEM Parti Siirt İl Eşbaşkanı Eşref Tekin, kente asker ve polis yığılmasıyla usulsüzlük yapılmak istendiğini belirtti.