REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DEMİRYOLU, KALKINMIŞLIĞIN ÖNEMLİ BİR GÖSTERGESİDİR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DEMİRYOLU, KALKINMIŞLIĞIN ÖNEMLİ BİR GÖSTERGESİDİR
3-Yusuf Salih ARITÜRK
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
1 views
16 Aralık 2017 - 14:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Demiryolu, kalkınmışlığın önemli göstergelerinden biridir ve kakınmış ülkelere göz atıldığında, oralarda demiryolunun en uzak yörelere kadar uzatılmış olduğu görülecektir. Ülkemizde Atatürk döneminden sonra, demiryolu politikasının gereği yerine getirilmediğinden, birçok yöremiz bu hizmetin avantajlarından istifade etme şansını bulmaktan uzak kalmıştır.

60 yıldan beri Kurtalan ilçemize uzatılmış olan demiryolunun il merkezine ve il merkezimizden de diğer önemli noktalara uzatılmasını hedefleyen bir çalışmaya start verildiğini dile getiren açıklamalar nedeniyle, 2018 yılında bu beklentideki gelişmelerin merak edileceğini, bazı hemşerilerimizin ifadelerinde gözlemliyorum. Gerçi kaç yıl sonra treni il merkezinde selamlayabileceğimiz noktasında sağlıklı bir tahminde bulunmamız mümkün değil ama başlatıldığı belirtilen çalışmanın devam ettiğine tanık olmak, en azından böyle bir şansın yıllar sonra da olsa gerçekleşeceği umudunu pekiştirecektir.

Toplu taşımacılık ihmal edildiğinden tren dışındaki kara vasıtasıyla gerçekleşen seyahatlerdeki oran %90’ları buluyor ve elim trafik kazalarında başı çeken ülkelerden biri olarak çok sayıda yurttaşımız yaşamını yitirmeye devam etmektedir. Bu oran, kalkınmış ülkelerde olduğu gibi %10’lara düşmedikçe elim kazalar ve bu kazalarda yaşanan ölümlerin arkası, maalesef kesilemeyecektir. Demiryolumuzun önemsenmeyerek en ücra yörelere uzatılmamasının neden olduğu trafik kazalarında, can kaybı yanı sıra ekonomik kayıp da gerçekleşiyor. Şayet demiryolu ülkemizin her yöresine uzatılmış olsaydı, petrol ürünlerine yapılan zamların nakliye ücretine olan yansıması düşük düzeyde kalacak, fiyatları daha da yukarılara çıkarma arzusundaki satıcıların; “Ne yapalım, nakliye ücretleri çok yüksek…” gerekçesine sığınma şansları söz olmaktan çıkacak ve nakliye sektöründe ekonomimizin kazancı, tahminlerin üstünde gerçekleşecekti. Toplu taşımacık alanında geri kalışımız yüzünden büyük bedeller ödediğimiz gerçeği gözer önündedir ve bu bakımdan demiryolunun ülkemizin en ücra köşelerine kadar uzatılmasının hedeflenmesi gerektiğini belirtirken, Siirt’e uzatılacak demiryoluna yönelik çalışmanın 2018 yılında hızlandırılarak sürdürülmesini temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.