REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DENETİMİN ÖNEMİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DENETİMİN ÖNEMİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
11 views
08 Ekim 2018 - 11:42
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gaziantep ilimizde Pazar denetimine çıkan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun, bir pazarcının 75 kuruşa aldığı Domates’i 5 liradan sattığını tespit edince kendisine tepki gösterdiğini dile getiren haberi dinleyenler; “Denetimin ne kadar önem taşıdığını gözler önüne seren bu gerçek, ülke genelinde başka pazarcılar tarafından dikkate alınacak mı bilmiyoruz ama, tarlada bile kilosu 75 kuruşun üzerinde satılmakta olan Domatesin faturasındaki alış fiyatının 75 kuruş olmasına da doğrusu bir anlam veremiyoruz. Bazı esnaflar, mazota yapılan zam nedeniyle artan nakliye ücreti doğrultusunda aldıkları emtiaya zam yapmaları gerekirken, mazot zammını istismar ederek aşırı zam yaptıklarını ve buna rağmen piyasa denetiminin oldukça yetersiz olduğunu ise biliyoruz. Bazı esnaflar, serbest piyasa ekonomisini, istediğimiz fiyata satarız olarak algılamışlardır ve bunun böyle olmadığını kendilerine kabul ettirmek için günümüze dek ciddi bir denetim yapılmış değildir…” demektedirler.

Paramızın büyük ölçüde değer yitirmesi üzerine meydana gelen pahalılık, istismarlar yüzünden daha da büyüyor ve halkımızın geniş tepkisi dikkate alındığından, Belediye zabıtasının denetime önem vermesi istendi ve şüphesiz denetimin kesinlikle faydası vardır. Belki de denetimlerin yaygınlaştırılması durumunda ihtiyaç duyulan ürünlerin fiyatlarında bir düşme olacak ama, meydana gelecek olan düşüş halkımızı içine düştüğü sıkıntıdan kurtarmayacak, sadece azcık rahatlatmış olacaklardır.

Birkaç gün önce kur fiyatlarında meydana gelen düşüşün ömrü çok kısa olunca, satın alma gücünü büyük ölçüde yitiren halkımız yine karamsarlık içine girdi. Çünkü, kurdaki artışların piyasadaki fiyatları olumsuz etkilediği gerçeğini görmektedirler.  Halkımız ekonomik açından sıkıntılı bir dönemden geçerken, kimi fırsatçının fırsatçılık yaparak sıkıntıyı daha da büyütmeleri en hafif tabirle vicdansızlıktır ve bu nedenle piyasa denetiminin yaygılaştırılması gerektiğine ve ilimizde de hemşerilerimin böyle bir çalışmaya tanık olmak istediklerine dikkat çekiyorum.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.