REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DENETİMLER VE TOPLUMSAL DAYANIŞMA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DENETİMLER VE TOPLUMSAL DAYANIŞMA
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
19 views
03 Ekim 2020 - 11:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yaklaşık 7 aydan bu yana corona hayatımızın en baş köşesine oturdu. Sabah kalktığımız andan gece yatıncaya kadar konuştuğumuz konu corona.. Bu konunun konuşulmadığı, tartışılmadığı bir sohbet zor bulunur ve hatta birçoğumuzun da rüyalarına girdiğine inanıyorum.

Bugüne kadar bilim insanları corona’yı önlemenin tek yolunun belirtilen sosyal mesafe, maske ve hijyene dikkat etmekten geçtiğini milyonlarca kez açıkladılar.. Bunu sağlamanın iki yolu  var; Bunlar denetim ve toplumsal dayanışma, yani herkesin bu konuya canı gönülden inanıp, sahip çıkması ve kurallara uymasıdır. Ancak gerek bilim insanlarının, gerek yetkililerin, gerek din alimleri ve hukukçuların sayısız uyarılarına rağmen, bazı insanlar ısrarla aksi yönde davranıyor ve hepimizin hayatını tehlikeye atmaya devam ediyorlar.

İlimizde de bu yapıdaki insanlarla cadde ve sokaklarda, marketlerde alışveriş yerlerinde sık-sık karşılaşabiliyoruz. Üstelik bunların çoğu umursamaz bir tavır takınıyorlar ve hatta sayı az da olsa yapılan uyarılara ters cevap vermekten, ukalalıklarını ve sorumsuzluklarını sergilemekten de uzak kalmıyorlar.

Denetim konusuna gelince, toplumsal dayanışma kadar olmasa da en etkili ikinci yöntem.. Toplumsal dayanışmanın etkili olmasının temel nedeni gönüllük esasına dayanmasıdır.. Denetimlerde bu olmadığı için bu işe duyarsız insanlar denetimi yapan kişi veya ekiplerin yanından uzaklaştı mı eski tutumunu sergilemeye, yani maskesini çıkarmaya ve sosyal mesafeye uymamaya başlıyor.. Burada siyasetçilerimizden rahmetli Necmettin Erbakan’ın mealen suiistimallerle ilgili şu sözünü hatırlamak gerekiyor; “Hiçbir şeyi polis zoruyla önleyemeyiz. Çünkü her polisin başına bir başka polisi dikmek gerekir. Ancak vicdanlı bir nesil yetiştirdiğimizde polise de gerek yok.”

Bu nedenle corona konusunda nushtan yani nasihatlerden,  uyarılardan, açıklamalardan anlamayanlar için denetimler sıklaştırılarak devam ettirilmelidir. Çünkü toplumsal dayanışmayı tam sağlayamadığımız için bu zorunlu bir hal alıyor. Öte yandan toplumsal dayanışmayı sağlamak için de duyarlı ve vicdanlı nesiller yetiştirme gayreti içerisinde olmalıyız.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.