REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DENİZ TÜKENDİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DENİZ TÜKENDİ!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
23 views
16 Eylül 2020 - 15:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türk ekonomisi için sözün tam anlamıyla deniz tükenmiştir. Sadece ekenomide değil, dış siyaset açısından da iç açıcı bir tablo yoktur. 85 milyon vatandaşın sabrı da umudu da kalmamıştır. Vatandaşları geleceğe yönelik hayallerle avutmağa çalışıyorlar. Karadeniz’de Türkiye’ye 20 yıla yetecek kadar doğalgaz bulunduğunun bizzat Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyük bir müjde olarak açıklanmasından sonra, Emekli Tümgeneral Cihat Yaycı tarafından da Akdeniz’de Girne’nin güneyinde Türkiye’nin 572 yıllık ihtiyacına yetecek kadar doğalgaz bulunduğu iddia edildi. Bulunan bu doğalgazlar ne zaman işletilmeye  ve kullanılmaya başlanacak işin orası meçhul!

Millet, günü kurtarmak derdine düşmüşken, uzun vadeli bu söylemler, hayal âleminde dolaşıldığının bir ispatıdır. Deniz tükenince ve ekonomli gemisi karaya vurunca milleti geleceğe yönelik hayâllerle avutmağa çalışıyorlar. Ekonomik yönden büyük sıkıntılar içinde olan vatandaş, bugünü nasıl kurtaracağının ve yarına nasıl çıkacağının hesabını yaparken, 20-500 yıl sonrasının hayali üzerinden avutma politikası izlenmektedir.

Bilindiği gibi bundan kısa bir süre önce New York merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu ve not görünümünü düşürmüştü. Bununla yetinmeyen Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, 12 Türk bankasının döviz cinsinden uzun vadeli mevduat kredi notunu, altı bankanın uzun vadeli karşı taraf risk notunu ve uzun vadeli karşı taraf risk değerlendirmesini, bir bankanın uzun vadeli üst düzey teminatsız kredi notunu bir basamak ve üç bankanın uzun dönemli döviz cinsinden karşı taraf risk notunu iki basamak indirdi.

Bloomberg’in aktardığına göre, Moody’s’in yayınlanan notunda 13 bankanın notunun düşürülmesinin kurumun geçen hafta cuma günü yaptığı ülke notu indiriminden kaynaklandığı belirtildi.

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu, ülkenin dış kırılganlıklarının yanında mali tamponlardaki aşınmayı ve kurumsal zorlukları işaret ederek B1’den B2’ye indirdi. Not görünümünü mali ölçümlerin beklenenden daha hızlı kötüleşebileceğini kaydederek ‘negatif’te bıraktı.

Notta, Türk bankalarının tamamının kredi notunun, negatif görünüme sahip ülke notuna uyumlu olarak negatif kaldığı belirtildi. Moody’s, negatif görünümün ödemeler dengesi krizine bağlı, sermaye kontrollerine ve döviz çıkışı kısıtlamalarına neden olabilecek aşağı yönlü riskleri yansıttığını ifade etti.

Döviz cinsinden uzun vadeli mevduat kredi notu düşürülen 12 banka şöyle: Akbank, Alternatifbank, Denizbank, HSBC Bank AŞ (Türkiye), QNB Finansbank,T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Garanti BBVA, Halk Bank, İşbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi.

Bizim yetkililer ve etkililer ise uluslararası bu kuruluşun Türkiye ekonomisine darbe vurmak amaçlı olarak notunu düşürdüğünü söylüyor ve (EY MOODYS!) diye ayar vermeğe çalışıyorlar.

İçte ve dışta sanal düşmanlar yaratarak ekonomi düzelmez! Ekonomide işlerin sarpa sardığını millet olarak ve yaşayarak şahit olmaktayız. Moodys, aksini söylese bile biz vatandaşlar olarak ne hallere düşürüldüğümüzün farkındayız.

Evet, ülkemiz ekonomisi açısından gerçekten de DENİZ TÜKENMİŞTİR. AKDENİZ’E ÇIKMAMIZIN BİR SEBEBİ DE BU OLSA GEREK. BİR SÜRE İÇİN TÜRKİYE’NİN İHTİYACINA 572 YIL YETECEK DOĞALGAZ BULUNDUĞU SÖYLENTİLERİYLE MİLLETİ OYALAYALIM BAKALIM!

ANEKDOT

Kilisenin papazı, vaızlarının cemaate etkili olması açısından kilisenin biraz EBLEH olan zangocuna 10 maytap vererek, kilise cemaatinin göremeyeceği bir yerde durmasını ve kendisi vaız verirken Hazret-i İsa’nın ismini her andığında maytaplardan birini yakması görevini vermiş.

Pazar günü Zangoç, cemaatin görmeyeceği bir yere gizlenmiş, papaz da vaza başlamışken, Zangoç da verilen talimata uyarak Hazret-i İsa’nın adını her andığında maytaplardan birini yakmış, kurulan düzenden habsersiz kilise cemaati, maytaptan yayılan ışığı, İlahi bir nur zannederek coştukça coşmuş!

Cemaatin böylesine coştuğuun gören papaz da durumdan hayli etkilenmiş, öyle ki, verdiği maytap sayısını unutmuş. Onuncu maytap da yakıldıktan sonra sayıyı şaşırmış olan Kilise’nin papazı onbirinci kez Hazret-i İsa’nın adını anınca kilisenin kuytu bir yerinden İLAHİ BİR SES YÜKSELMİŞ:

-PAPAZ EFENDİ. MAYTAPLAR TÜKENDİ. KANDİLİ YAKAYIM MI!

***

Biz de diyoruz ki, ekonomide DENİZ TÜKENDİ. DOĞALGAZ ÇIKARALIM MI!!!

TAŞLAMALAR

BU PANDEMİ YÜZÜNDEN

HAYATIN TADI-TUZU

KALMAMIŞTIR İNANIN

ARSLANI ETTİ KUZU

KORONAVİRÜS MEYDAN

OKUYOR TÜM DÜNYAYA

ATOM İLE FÜZEYLE

İMHA ETSENİZE YA!

COVİD-19 İMİŞ

TIP DİLİNDEKİ ADI

BUGÜNE DEK DÜNYADAN

BİR MİLYON CANI ALDI

TÜRKİYE’DE KONTROL

ALTINA ALINMIŞTIR(!)

AKSİ İDDİALAR VAR

HEPSİ YALAN YALNIŞTIR(!)

 SAĞLIK BAKANIMIZ MI

YALAN SÖYLÜYOR HAŞA(!)

SÖYLENTİYİ YAYANLAR

TERÖRE OLMUŞ MAŞA!

 COVİD-19’U BİZ

HİZAYA GETİRMİŞİZ

BÜTÜN DÜNYA BU YÜZDEN

KISKANIYOR BİLİNİZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.