REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DEPREM GERÇEĞİ VE SİİRT!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DEPREM GERÇEĞİ VE SİİRT!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
14 views
16 Ağustos 2018 - 13:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

17 Ağustos 1999’da bu ülkede büyük bir felaket yaşanmıştı. 19 yıl önce bugün Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan depremde yüksek oranda can ve mal kaybı meydana gelmişti. 7.4 şiddetindeki deprem gece saatlerinde yaşanmış, bu bakımdan ölü sayısı da bir hayli yüksek olmuştu. Depremde 17.480 kişinin hayatını kaybettiği, 25 bin dolayında yaralının bulunduğu ve 500’den fazla vatandaşımızın sakat kaldıkları bilahare yapılan çalışmalar sonucu tespit edilmişti. Ölüler ve yaralılar arasında çok sayıda Siirtli hemşerilerimiz de vardı.

 (BADEL HARAB-ÜL BASRA) deyiminde olduğu gibi, büyük bir yıkım gerçekleştikten sonra yapılan tespitlerde, yıkılan ve enkaza dönüşen binaların yüzde 90’ının deniz kumuyla inşa edildikleri, inşaatlarında eksik demir ve çimento kullanıldığı ortaya çıkmıştı. 300 bine yakın konut ya tamamen enkaza dönüşmüş ya da ağır hasar görmüştü.

(MARMARA DEPREMİ) olarak da anılan bu büyük faciada resmi kayıtlara göre Kocaeli’nde 9 bin 477, Sakarya’da 3 bin 891, Yalova’da 2 bin 504, İstanbul’da 981, Bolu’da 270, Bursa’da 268, Eskişehir’de 86 ve Zonguldak il sınırı içinde de 3 kişi olmak üzere toplam 17 bin 480 kişinin can verdiği, büyük felakette yüz binin üzerinde insan da evsiz kaldığı, yaklaşık 24 bin kişinin yaralandığı ve birçok kişinin de sakat kaldığı açıklanmıştı.

Sadece Kocaeli bölgesinde 17 bin civarında bina depremin ilk dalgasında çökerken, 91 bin konut orta hasar, 102 bin 822 konut az hasar görmüş, 14 bin 133 işyeri yıkılmıştı. Depremin ardından bölgede yaklaşık 45 bin prefabrik konut yaptırıldı. 150 binin üzerinde vatandaş kalıcı konutlar yapılana kadar prefabrik ve çadırlarda barındı.

Bir deprem ülkesi olan Japonya’da meydana gelen 7-8 hatta 9 şiddetindeki depremlerde bile binalar yıkılmaz ve ölüm olayları yaşanmazken, Türkiye’de meydana gelen 6-7 şiddetindeki depremlerde bile büyük faciaların yaşanmasının sebebi elbette inşaat sektöründe yaşanan denetim eksikliği ve vurgunlardır.

Bilindiği gibi, Siirt 1. Derece deprem bölgesi iller arasında gösterilmektedir. Büyük Marmara Depreminin yıldönümünde aklımıza takılan bir istifham var. Acaba Şehrimizde ve İlimiz genelinde yapılan inşaatlar yeterince denetleniyor mu. Yeni gıcır-gıcır binalara bile 2’inci, 3’üncü el asansörlerin takıldığını biliyoruz da, binaların temellerine ve klonlarına konulan demirler yeterli mi, betonu eksik mi, değil mi bilemiyoruz. Gerçi, sözde denetim şirketleri var ama, onların da ne yaptıklarını, nasıl çalıştıklarını doğrusu bilmiyoruz. Teknik eleman olmadığımız için de fazla söz söyleyemiyoruz. Dileriz ki ilgililer ve yetkililer, yeni yapılan inşaatları gerektiği gibi denetliyor olsunlar. Yoksa Allah korusun 6 şiddetinde bir depremde bile halimiz harap demektir.

ANEKDOT

Geçmiş yıllarda, birikimini değerlendirerek, emekli olunca aldığı emekli ikramiyesini de üzerine koyarak yapsatçılardan birinden zar-zor bir daire alan taze emekli memura arkadaşı sordu:

-Nasıl, aldığın daireden memnun musun?

Beriki cevap verdi:

-Vallahi, müteahhidin tespihine, seccadesine kandık. Ama işin gerçeği şu ki, sağlam bir yanı yok. Kapıyı açıyoruz, kolu elimizde kalıyor. Kabloları zayıf olduğu için elektrik kontak yaptı, yangın tehlikesi atlattık. Daha ne olsun!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.