REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DEPREM GERÇEĞİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DEPREM GERÇEĞİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
11 views
01 Mart 2018 - 13:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizin, her noktasında deprem riski taşıdığı yıllardan beri bilinen bir gerçektir ve geçmiş yıllarda bu afetin yaşandığı yörelerde çok sayıda insanımız yaşamını yitirmiş, sakat kalanlar olmuş ve ekonomik alanda da büyük zararlarla karşı karşıya kalınmıştır.
28 Mart Sivil Savunma Günü ve 01-07 Mart tarihlerini kapsayan “Deprem Haftası” nedeniyle İl Afet ve Acil Durum Müdürü Cahit Akkoyun ile AFAD çalışanlarının Valimiz Sayın Ali Fuat Atik’i makamında ziyaret ettiklerini dile getiren haberi okuyunca ülkemizin bu acı gerçeğine değinme gereğini duyduğumdan, öncelikle geçmiş yıllarda bu afette yaşamlarını yitiren tüm yurttaşlarımıza yüce Allah’tan rahmet diledikten sonra, önemli konuya bu vesileyle bir kere daha dikkat çekmek istiyorum.
Hiçbir şey insan hayatı kadar önemli değildir ve en yetkili ağızlarca ülkemizde depreme dayanıklı olmayan yaklaşık 7,5 milyon konut bulunduğu açık-lamasını “Deprem Haftası” vesilesiyle anımsayınca, tüylerim diken-diken oldu. Söz konusu konutların 15 yıl süre zarfında depreme dayanıklı hale getirileceği de belirtildiği için, insan hayatının yeterince önemsenmediğine hükmediyorum. Öyle ya, madem hiçbir şey insan hayatı kadar önemli değildir, o halde 15 yıl olarak ifade edilen sürenin mümkün mertebe aşağılara çekilmesi gerekmez mi?..
Ülkemizin her noktasında deprem riski taşıması, Allah korusun her zaman için meydana gelecek olan bir deprem afetinde hayatımızın tehlikede olduğu gerçeğini yansıtmıyor mu?.. Deprem afetinin sık-sık yaşandığı başka ülkelerde, alınan önlemler sonucu 8-9 büyüklüğündeki depremler bile can kaybına yol açmıyor veya can kaybı asgari düzeyde kalıyor ve bu sonucu sağlayan en önemli tedbir, “O ülkelerdeki konutların depreme dayanıklı olmaları” diye ifade edilmektedir.
Bu bakımdan her noktası deprem kuşağında yer alan ülkemizde yaklaşık 7,5 milyon diye ifade edilen depreme dayanıklı olmayan konutların bir an önce depreme dayanıklı hale getirilmeleri her hizmetten daha önemlidir ve böyle düşünülmemesi durumunu “Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir…” diye değerlendirmek, kimseye haksızlık teşkil etmez sanırım.
Deprem afetinden söz etmişken, halkımızın bu konuda en iyi şekilde bilinçlendirilmeleri noktasının da önemsenmesini ve ilimizin “Yukarı Siirt” olarak ifade edilen kesiminin “Kentsel Dönüşüm” kapsamına alınması beklentisinin bir an önce dikkate alınmasını temenni ediyorum.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.