Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

DESEM Mİ DEMESEM Mİ? SABİT PAZARLAR SORUNU

Pişmiş aşa su katmayı sevmem.
Hele de başlangıcından itibaren bilgi sahibi olduğum konuların arzu edilen şekilde sonuçlanmaması halinde eleştirmeyi hiç sevmem.
Ancak bu gün ele alacağım konu toplum olarak hepimiz baştan bilgi sahibiydik. Fakat toplumun çeşitli kesimlerinden görüş alınmadan yapıldığı için tartışmaya açma hakkını kendimiz de bulabiliyoruz diye düşünüyorum.
Bu girişten sonra konuyu tartışmaya başlayalım.
Bilindiği üzere Güres Caddesi üzerinde bulunan sabit semt pazarında iş hanı inşaatının başlayacak olmasını göz önünde bulunduran Siirt Belediyesi bir Yeni Mahalle de diğer ikisi Bahçelievler ve Kooperatif Mahallelerinde olmak üzere 3 adet sabit pazar kurdu.
Sabit semt pazarları tamamlandı ve geçtiğimiz aylarda hizmete girdi. Bu semt pazarlarının vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya yeteceği gibi, seyyar satıcıları da tatmin edeceği öngörülüyordu ediliyordu.
Ancak öngörüler daha ilk andan itibaren gerçekleşmedi. Pazarlar boş kaldı. Vatandaşlar bu pazarları benimsemedi.
Özellikle sabit pazarın cirosunda çok büyük bir yer tutan ilçe ve köylerden gelen vatandaşlar pazarlardan koptular.
Durum böyle olunca imkanı olan pazarcılar bir iş yeri kiralayıp, manavlığa başladılar. 200 küsur pazarcıdan yaklaşık 50 si bu üç sabit pazarlarda işlerini sürdürme çabası içine girdiler.
Büyük bir bölümü işsiz kaldılar. Şimdi beyin jimnastiği yapalım. Acaba diyorum, bu sabit pazarları başka bir alanda örneğin gençlerin basket ve voleybol sahaları olarak değerlendirip, yeni ve uygun bir yerde yeni pazar yapabilir miyiz?
Bu olmadığı taktirde trafiği aksatmamak şartıyla eskiden olduğu gibi haftanın bir ya da iki günü seyyar pazar yeri olmaya müsait bir yer bulunabilir mi?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER