Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin: “Tezkereye Olumlu Oy Vereceğiz”

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, TSK’nın Irak ve Suriye’deki görev süresinin 2 yıl uzatılmasına ilişkin tezkereye DEVA Partisi’nin olumlu oy vereceğini; ancak tezkerede yer alan ‘Aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması’ ifadesi ile tezkerenin süresi konusunda eleştiri ve çekincelerinin olduğunu açıkladı.

DEVA Partisi Sözcüsü İdris

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, yaptığı yazılı açıklama ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’deki görev süresinin 2 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresine DEVA Partisi olarak olumlu oy vereceklerini açıkladı.

DEVA Partisi’nin teröre karşı net bir duruşunun olduğu belirtilen açıklamada, “Çok kısa süre önce İçişleri Bakanlığı’na yönelik saldırı, terör örgütünün Kuzey Irak’taki varlığının ne kadar ağır bir tehdit oluşturduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan Suriye’den ülkemize yönelik yeni ve yoğun bir göç dalgasının önlenmesi ülkemizin önemli bir önceliği olmak durumundadır” ifadeleri yer aldı.

Şahin, tezkereye olumlu oy verecek olmalarına karşın, DEVA Partisi olarak tezkeredeki iki hususa ilişkin eleştiri ve çekincelerinin bulunduğunu belirtti.

“Aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin

Türkiye’de bulunması’ ifadesi açıklığa kavuşturulmalı”

“Hükûmet, tezkerede yer alan ‘Aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması’ ifadesini açıklığa kavuşturmalıdır. Bu yönde bir ihtiyaç var ise bunun, gerekçeleri net biçimde ortaya konulmuş ayrı bir tezkereyle meclise sevk edilmesi daha doğru olacaktır.”

‘Tezkere daha kısa süreli olmalı’

“Tezkere ile ilgili bir diğer önemli husus süreye ilişkindir. Tezkerenin geçmişte de olduğu gibi bir yıl süreli olması gerektiğini, ihtiyaç olduğunda Meclis’e güncel ve detaylı bilgilendirme yapıldıktan sonra uzatılmasının Anayasa’nın 92. maddesinin lafız ve ruhuna daha uygun olacağını vurgulamak isterim.”