Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

DEVLET, İFLASINI AÇIKLASIN!

3 Temmuz’da belirlenerek açıklanması gereken memur ve emeklilerinin 2024 yılı ikinci yarısına ait maaş artışları hâlâ netlik kazanmadı. Hükümet, memura ve emeklilere TÜİK tarafından belirlenmiş sözde enflasyon oranında zam yapmak istiyor lakin bir yandan memurlar, emekliler, diğer yandan muhalefet bastırıyor. Nitekim, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in talimatıyla 9 Temmuz günü gecesi saat 21:00 itibarıyla Türkiye genelinde elektrikleri açıp-kapatma eylemi gerçekleştirilerek, düşük tutulmak istenen maaş artışları protesto edildi. CHP’nin ışık açma-kapatma eylemi ülke genelinde yapıldı ve katılım oldukça yüksek gerçekleşti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in çağrısıyla başlatılan ışık açma-kapama eylemine CHP Genel Merkezi de katıldı.

Siyasette, ana gündem maddelerinden biri de asgari ücrete ara zam ve emekli maaşlarına ek zam konusu. Bu nedenle CHP Genel Başkanı Özgür Özel, vatandaşları zamları protesto etmek için bir eylem başlatmaya davet etti.

Özel’in çağrısı üzerine 9 Temmuz günü saat 21.00’de ışık açma-kapatma eylemi ülke genelinde yapıldı.

Vatandaşların kahir ekserdiyeti de ekonomide özgürlük ve adalet için bu çağrıya kulak vererek ışıklarını söndürüp açtı.

Özel, vatandaşları ışık açma-kapama eylemine davet ederken şeyle demişti: “Türkiye’yi ayağa kalkmaya davet ediyoruz. Bu akşam saat 21.00’de ayağa kalk! Evlerinde yanan ışıkları eğer zam istiyorsan ışıkları yakın, ışıkları kapatın.”

Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek emeklilerinin maaşlarına TÜİK’İN belirlediği enflasyon oranları üzerinde artış yapılması durumunda Türkiye’nin batacağını söylemekte. Oysa, hükümetin bir iddiası da, ekonominin çok iyi gittiği ve kişi başına düşen milli hasılanın 10 bin doları aştığı şeklinde. Şimdi, hükûmetin hangi söylemine itibar edelim, ekonomimiz güçlü mü, zayıf mı. Güçlü ise memurlara ve  emeklilere neden payları verilmiyor, zayıfsa, neden hükümet övünmeyi bırakıp, gerçekleri açıklamıyor!

Hükümet derse ki, “Türkiye iflasın eşiğinde!” inanın ki memurlar da, memur emeklileri de konuya daha sıcak bakacaklar. Çünkü memurlar ve emekliler vatanlarını en az hükümet üyeleri kadar düşünür ve severler. Amma, hükümet “ekonomimiz çok iyi, kişi başına milli hasıla 10 bin doları aştı!” dediği zaman, haklı olarak bu ülkenin memuru ve emeklisi de, kendisine düşen payı almak isteyecektir.

Bir taraftan “ekonomi çok iyi!” diyeceksiniz, diğer taraftan memurlara ve emeklilere sadaka verir gibi komik bir maaş artışı önereceksiniz, bu ne yaman bir çelişkidir.

Evet, hükümet açıklasa ve dese ki: “Bugüne kadar ekonomide hep pembe tablolar çizdik, Amma, artık itiraf ediyoruz ki, ekonomik gidişatımız çok bozuk. Bunun için memurlardan ve emeklilerden fedakarlık bekliyoruz. Bu artışla yetinsinler!” ben şahsen bir emekli olarak yapılacak kısıtlı maaş artışına razı olurum. Hatta hiç zam vermeseler de kabulümdür! Memurların ve emeklilerin kahir ekseriyetinin de bu zihniyete sahip olduklarına yürekten inanmaktayım.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER