REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DEVLET KURUMLARINDA ANLAYIŞ VE HIZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DEVLET KURUMLARINDA ANLAYIŞ VE HIZ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
06 Ağustos 2020 - 15:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Devlet kurumu olarak nitelendirdiğimiz resmi dairelerin verdikleri hizmetlerde en ufak bir aksama ya da bir yanlış hareket gördüğümüz zaman hemen tepki gösteririz ve bu tepkimizde de çok haklıyız. Çünkü o kurumlar bizler için kurulmuşlardır ve varlıkları bizim varlığımıza bağlıdır. Dolayısıyla bizler yani vatandaşlar bir anlamda onların bağlı oldukları şirketin yani devletin ortaklarıyız.

Bu nedenle onların vatandaşa hizmet sunarken azami bir hassasiyet içerisinde olmaları ve en güzel hizmeti en kısa sürede sunmaları gerekiyor. Bu onların görevi. Zamanında yapılmayan yapılıncaya kadar vatandaşın anasından emdiği sütü burnundan getiren bir hizmet, hizmet olmaktan çıkıyor.

Buna uygun davranan  ve gerçekten hem nezaket ve hem de hızda büyük aşamalar kaydetmiş  kurumlarımız olduğu kadar neredeyse eski tas eski hamam olarak nitelendirebileceğimiz ve daha  25-30 yıl öncesinin hizmet anlayışı ile hizmet veren kurumlarımız veya en azından kamu görevlilerimiz var. Yani iyiler örnek olarak gösterileceklerde var, kötü yönden keşke olmasalar, böyle yapmasalar diyebileceklerimizde.

Ama genele baktığımızda olumlu yöndeki gelişme çok daha fazla. Örneğin halkımızın yaklaşık  % 98’ine hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumunda işlemler çok hızlı yürütülüyor. Kurum Müdürü Abdülcelil İlbaş, çok iddialı ve kendilerine yapılan başvuruları ortalama üç gönü içerisinde sonuçlandırdıklarını belirtiyor. Bu çok iddialı bir süre. Yine İlbaş’ın açıklamalarına baktığımızda tek kurum altında toplanan  üç sosyal güvenlik sisteminden Bağkur ve  SSK’lıların emeklilik işlemleri burada yapılırken,  kamu kurumlarında  genelde masa arkasında görev yapan memurların emeklilik işlemleri ise halen Ankara’dan yapılmaya devam ediliyor.

Siirt’ten yürütülen işlemlerden sosyal sigortaya tabi olanların emekli işlemleri en geç 12 esnaf muhtar  ve ev hanımlarının bağlı olduğu BAĞKUR emeklilik işlemleri ise üç günde tamamlanıyor ve kişilere maaşları bağlanıyor. Bu sürat çok güzel, ama keşke bu sürate paralel olarak ta emekli maaşları yeterli bir düzeye çıkarılabilmiş olsaydı.

Umarım, bu sürat hep böyle devam eder ve yine umarım işlerin daha ağır aksak yürüdüğü kamu kurumları da bu hıza ulaşırlar. Umarım hiç bir vatandaşımız gittiği her hangi bir kamu kurumunda hak etmediği bir muameleyle karşılaşmaz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.