REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“DEVLETİN VALİSİ” OLMAK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“DEVLETİN VALİSİ” OLMAK!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
6 views
19 Haziran 2018 - 15:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 “Devletin Valisi” olmak elbette çok önemlidir. Bütün Valilerin aslında, devletin valileri olması gerekir. Ama artık Devlet Valilerini bulabilmek çok zor. Valilik, kim ne derse desin, siyasi makamlar haline dönüşmüştür. Diyebiliriz ki, valilerin yüzde doksanı, iktidar partilerine göbekten bağlıdırlar. Bunun böyle olması, özellikle seçim zamanlarında kendisini daha iyi hissettirmektedir. Bazı illerde, valilerin, seçim işlerinde parti başkanları gibi çalıştıkları iddiaları oldukça yaygın.

Devletin Valisi olmanın zorluğu ortada. Çünkü iktidarlar, devletin valilerine kolay-kolay geçit vermezler. Bu açıdan, valiler de ister istemez bir yere kadar devletin valisi olur, bir yerden sonra da iktidarın valisi olmak durumuna düşerler. Seçimlerde kış mevsiminde buzdolabı, yaz aylarında kömür dağıtan Valiler mi görmedik.

Hem Cumhurbaşkanının, Başbakanın, İçişleri Bakanının gücünü sırtında hisseden bir vali, seçim yasalarını niye taksın ki! Cumhurbaşkanları, gerçekten tarafsızlıklarını koruyabilselerdi, “Devlet Valileri” nispeten korunabilirlerdi. Ama artık Cumhurbaşkanlarının da partili olmalarının yolu açılmış durumda.

Bilindiği gibi Valilerin atanmaları üçlü kararnamelerle olur. Geçmişte, Hükümet tarafından atanıp da, kararnameleri tarafsız Cumhurbaşkanları tarafından reddedilen çok valiler olmuştur. Koalisyon hükümetlerinde de, “Devlet Valilerinin” sayılarının, tek partili iktidarlara göre çok daha yüksek olduğu bilinen gerçeklerdir. Çünkü koalisyonlarda, isimleri üzerinde en kolay anlaşma sağlanabilecek valiler, DEVLET VALİLERİDİR. Bu açıdan, koalisyon hükümetlerinin, tek partili iktidarlardan daha iyi olduklarını söylemek mümkündür.

Ben, medyadan takip ettiğim kadarıyla gerçek bir devlet valisi olarak MERHUM RECEP YAZICIOĞLU’NU TANIMIŞTIM. Bunun için de adı “AYKIRI VALİ” olarak bilinirdi. “EFSANE VALİ”, “HALKIN VALİSİ” olarak da tanınırdı. 2003 yılında elim bir trafik kazasında hayatını kaybettiği zaman, bütün Türkiye arkasından ağlamıştı.

Biz, bütün sayın valilerin, İKTİDARDAKİ PARTİLERİN DEĞİL, MERHUM RECEP YAZICIOĞLU GİBİ DEVLETİN VALİLERİ OLMALARINI TEMENNİ EDENLERDENİZ. Ülkenin birlik ve beraberliği açısından gerekli olanı da budur…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.