REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DEVLETTEN 2 VE DAHA ÇOK MAAŞ ALMAK HELAL Mİ,  HARAM MI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DEVLETTEN 2 VE DAHA ÇOK MAAŞ ALMAK HELAL Mİ,  HARAM MI!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
15 views
23 Haziran 2021 - 13:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

15 milyon işsizin bulunduğu, devlet kadrolarında aktif olarak çalışan işçilerle, memurların ve emeklilerin yüzde doksanının neredeyse asgari ücret düzeyinde maaş aldıkları ülkemizde devlet kurum ve kuruluşlarında 3-5 işten aylık gelirleri 250 bin TL’yi bulan bürokratların bulunduklarının dillendirilmesi gerçekten dikkatleri çekicidir. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran bu gibi haberlerin aslı var mı, yok mu bilemeyiz ama, zihinlerimize takılan bir istifhamı çözmek açısından, dini konulardaki bilgilerine güvendiğimiz bir bilgeye arz ederek şu soruyu sorduk:

-Hocam, Türkiye’nin ekonomik durumu ortada, 15 milyon işsizimiz var. Üstelik, çalışanların yüzde 90’ı asgari ücret düzeyinde maaş alıyorlar. Bu durumda bir kişinin devletin kurum ve kuruluşlarında 3-5 işte çalışıyor gösterilerek ayda 250 bin TL maaş alması durumunda aldığı para HELAL MİDİR, HARAM MIDIR?

Adının açıklanmasını istemeyen, dini bilgileriyle tanınan, fetvalarına güven duyulan muhterem zatın söylediklerini ezcümle okuyucularımla paylaşmak istedim. İşte, muhterem hocamızın konu ile ilgili cevabı:

-Öncelikle belirteyim ki, herhangi bir kimsenin aylık gelirinin 250 bin TL olması asla haram değildir. Hatta, günlük geliri 250 bin TL ve daha da yüksek olsa, kişi alnının teriyle, işine hile, hurda karıştırmadan kazanmışsa, kendisine bal-şeker olsun.

Ancak, burada ticaret yoluyla elde edilen bir kazançtan bahsedilmiyor. Kişi, devlet kurum ve kuruluşlarında ayrı 3-5 yerde çalışıyor gösterilerek böyle yüksek meblağda bir aylık alıyorsa, o zaman kıyaslama yoluna giderek, konuyu neticeye bağlamak gerekir. Benim bildiğim kadarıyla devlet dairelerinde ister yönetici, ister memur, ister işçi, ister bir başka pozisyonda çalışan biri olsun. Bu gibiler için günlük çalışma saati 8 olduğuna göre, 2 işte çalışıyor görünenen günde 16 saat, 3 işte çalışıyor görünenin ise 24 saat çalışması gerekir. Yani, 3 ayrı işte çalışıyor görünen bir kimsenin hiç yatmaması gerekir ki, maaşını helal etsin! Bu bakımdan, 3-5 işte çalışıyor görünen birinin 3-4 yerden aldığı maaşları hakketmesi mümkün değildir. Hem, bu kadar işsiz insanlarımız varken, bir kişiye 3-5 iş yükümlemek de neyin nesi. Türkiye’de adam kıtlığı mı var!

Evet, kamu kurum ve kuruluşlarında 2-3 işte çalışıyor görünerek maaş alan dehalarla ilgili olarak, dini bilgilerle mücehhez hocamızdan aldığımız cevap budur. İster helal deyin, ister haram yiyin!

TAŞLAMA

İKİ-ÜÇ MAAŞ ALMAK

HARAM MIDIR, HELAL Mİ

ÜÇ MAAŞ ALAN KİŞİ

HİÇ Mİ UYUMAZ, PEKİ

OSMANLI’DAN ULUFE

YENİDEN HORTLAMIŞTIR

PADİŞAHIN EMRİYLE

KAPABİLEN KAPMIŞTIR

MİLLETİN PARASINI

KAPAN-KAPANA BEYLER

KİMİ ÜÇ MAAŞ ALIR

KİMİ İNTİHAR EDER

KUZU SÜRÜLERİNE

KURTLAR OLMUŞ MUSALLAT

KURTLARI BOĞMAK İÇİN

ASLAN ÇIKMIYOR HEYHAT

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.