Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dicle Elektrik 8. Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi’ne Sponsor Oldu

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi’ne (IHTEC 2024)   diğer bazı şirketler ile birlikte Güneydoğu’da 6 ile dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik de sponsor oldu. Açılış töreninde konuşan saha operasyonlarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, kongrenin enerji dönüşüm ekosisteminin geleceğine bir nebze de olsa ışık tutacağına inandığını söyledi.

Bu yıl 8’incisi düzenlenen

Hidrojen ekonomisi, hidrojen altyapısı, hidrojen yönetimi, güvenlik, üretim ve dönüşüm gibi konuları kapsayan bildirilerin sunulduğu 8. Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi Dicle Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Dicle Elektrik’in de sponsor oluğu kongre 3 gün sürdü.

Dünya yeşil enerji alternatiflerini konuşuyor

DÜ’deki 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki kongrenin açılışında konuşan Dicle Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, kongrede sunulacak bildiriler ile enerji dönüşüm ekosisteminin geleceğine bir nebze de olsa ışık tutulacağını söyledi. Güneydoğu’daki 6 ile dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik hakkında katılımcılara bilgiler de veren Tüün, ‘’Dünya, enerji ekosisteminde yeni nesil. Yeşil enerji alternatiflerini konuşuyor. Bu kapsamda RES, GES ve HES’lerden üretilen enerji potansiyelinin yanında enerjinin kitlesel  dönüşümünde çevreci bir alternatif olan hidrojen enerjisi ön plana çıkıyor.

Bu kongrede, sürdürülebilir enerji projeksiyonu için çok önemli katkısı olan hidrojen teknolojisindeki gelişme ve yeniliklere ilişkin çok değerli sunumlar gerçekleştirilecek, enerji dönüşüm  ekosisteminin geleceğine bir nebze de olsa ışık tutulacak’’ dedi.

Akıllı şebekelerin yarısı Dicle Elektrik’te

Dicle Elektrik’in Türkiye genelindeki akıllı şebekelerin yaklaşık yarısına sahip olduğuna da değinen Genel Müdür Yardımcısı Tüzün, ‘’Bir milyonu aşkın abonemizin elektrik tüketim davranışını anlık takip edebiliyoruz. Diğer yandan uzaktan enerji kesme ve verme işlemi yapabildiğimiz bu akıllı şebeke ile kaçak veya kontrolsüz kullanım önleyerek elektrikte israfın önüne geçilmesinin önünü açtık. Bu sayede, on yılda yaklaşık 30 milyar kWh enerjinin talep artışını önleyerek üretim ihtiyacını azalttık.  Bu şekilde karbon salınımının azalmasına katkı sağladık’’ diye konuştu.

Yurt içinin yanında yurt dışından gelen uzmanlar tarafından hidrojen ekonomisi, hidrojen altyapısı, hidrojen yönetimi, güvenlik, üretim ve dönüşüm gibi konuları kapsayan çok sayıda bildirinin sunulduğu kongrenin açılış törenine DÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Hidrojen Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer, Türkiye Enerji Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) Başkanı Prof. Dr. Abdulkadir Balıkçı, Dicle Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün sponsor şirketlerin yetkilileri, öğretim üyeleri ve panelistler ile öğrenciler katıldı.