REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DİCLE KALKINMA AJANSI BÖLGE TURİZMİNİ TANITIM ATAĞINDA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DİCLE KALKINMA AJANSI BÖLGE TURİZMİNİ TANITIM ATAĞINDA
14 views
03 Ekim 2017 - 15:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Güneydoğu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanlığı ile Dicle Kalkınma Ajansı arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında turizmde potansiyel sahibi tur operatörlerine yönelik “Batman Tanıtım Programı” düzenlendi. Bu programın Mardin, Siirt ve Şırnak illeri içinde gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtildi.

Batman Valiliğinin öncülüğünde, Batman Belediyesi, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Güneydoğu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanlığı (TÜRSAB GBYK) arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına önemli katkı sunması beklenen işbirliği protokolünü Batman Valisi Ahmet Deniz, Batman Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ile TÜRSAB Güneydoğu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Şemsettin Yıldız imzaladı.

Protokol kapsamında Batman’ın bölgesel olarak turizm destinasyonlarının tanıtılması ve sahip olunan yerel potansiyelin harekete geçirilmesi amacıyla iç ve dış turizmde potansiyel sahibi 100’ü aşkın tur operatörü ve tur rehberinin katılım sağladığı “Batman Tanıtım Programı” gerçekleştirildi. Batman’ın turizmini canlandıracak olan program kapsamında, seyahat acentelerinin bölgeye tur programları düzenlemeleri sağlanacak.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Ajans’ın bölgenin tarihi, turistik ve doğal güzelliklerini tanıtmak gibi bir misyonu olduğunu belirterek, iç turizm dinamiklerini harekete geçirmek için çok ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Altındağ, “Batman Tanıtım Programında önemli bir heyeti ağırlıyoruz. Bu heyetin ziyaretinden sonra bölgemize gelen turlar artmaya başlayacaktır. Batman’da bu organizasyondan aldığımız olumlu sonuçlarla ulusal ve uluslararası alanda tur operatörleriyle, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta aynı uygulamayı yapmayı hedefliyoruz. Amacımız özellikle turizmi bölgede üst safhaya ulaştırmaktır. Biz bu değerleri, tarihi ve doğal güzellikleri en güzel şekilde pazarlayarak bölgenin kalkınmasına ve ülkenin ekonomisine katkıda bulunmak istiyoruz. Ajans olarak, Batman’ın ve bölgemizin hak ettiği turist sayısına ulaşması için iç ve dış piyasada tanıtımını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Programa, TÜRSAB başta olmak üzere Turist Rehberleri Birliği (TÜREB), Anı Tur, Jolly Tur gibi ünlü turizm şirketlerinin yetkilileri ile TÜRSAB nezdinde faaliyet gösteren  Kültür Komitesi’ne mensup davetliler katıldı. 3 günlük gezi programı kapsamında davetlilere Hasankeyf antik kentinde bulunan kale, ağlayan mağara, vadi, Beşiri ilçesi Ayrancı Köyünde bulunan Mor Kiryakus Manastırı, Gercüş ilçesi Arıca Köyünde bulunan Mor Yakup Süryani Kilisesi, Gre Miro Höyüğü, Batman Çayı üzerinde bulunan Malabadi Köprüsü gösterildi. Ayrıca Batman’a özgü yöresel lezzetlerin sunulduğu kahvaltı ve yemeklerin yanı sıra Hasankeyf Seyir Tepesinde yapılan sıra gecesinde misafirler eğlendi.

Batman turizminin gelişmesi için gerçekleştirilen bu etkinliğin önümüzdeki dönemde TRC3 Bölgesi’ndeki Mardin, Siirt ve Şırnak illeri içinde yapılması öngörülüyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.