REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DİCLE VE FIRAT

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DİCLE VE FIRAT
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
16 views
12 Aralık 2017 - 12:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dicle ve Fırat iki büyük nehrimizin adıdır. Hatırlatmakta yarar var, Bölge halkı olarak Fırat ve Dicle adlarını isim olarak da kullanmaktayız. Fırat, erkek ismi olarak kullanılırken Dicle adını kızlara veririz. Bölgemizde bir istatistik yapılırsa, Fırat ismi verilmiş erkeklerle, Dicle ismi verilmiş kızların çokluğu dikkatleri çekecektir. Hatta Türkiye olarak üniversitelerimizin birinin adını FIRAT, birini de DİCLE koymuşuz.

Bu arada, Dicle ve Fırat nehirleri konusunda Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) hadis-i şerifleri olduğu bilinmektedir.

Dicle ve Fırat yeni gündeme gelmiş ve günümüzde önem kazanmış değillerdir. Onların önemi asırlardan beri vardır ve devam edecektir. Bu iki nehir çevresinde büyük savaşlar olacağına Peygamber Efendimizin 15 asır öncesinden dikkatleri çekmesi boşuna değildir.

Dikkat edilirse, Ortadoğu savaşlarının tamamına yakını bu iki nehrin çevresinde yaşanmaktadır. Buraların hazinelerle dolu olduğu ifade edilmiştir.

Evet, Fırat ve Dicle çok dikkat edilmeleri gereken konumdadırlar. Bu iki nehrin çevresi tarihin derinliklerinden gelen zenginliklerle doludur. Mezopotamya medeniyetinin bu iki nehrin çevresinde oluştuğunu unutmayalım!

Fırat ve Dicle havzaları etrafında süren çatışmalar boşuna değildir. Dünyadaki bütün yeraltı zenginliklerinin yüzde 40’ının Fırat ve Dicle Havzalarının bulunduğu alanda olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Böyle olmasaydı ABD’nin, Rusya’nın, İngiltere’nin, Fransa’nın, Almanya’nın ve diğer ülkelerin bu bölgede ne işleri vardı.

Mehdi’nin bile Şam’a ineceği söylentilerinden yola çıkarak, bu Bölgenin önemine asırlar öncesinden vurgu yapılmış ve dikkatlerin bu Bölgeye yoğunlaşması istenmiştir.

Türkülere, şarkılara da konu olan Fırat ve Dicle ne yazık ki, aç kurtların ve köpeklerin saldırıları altındadır. Ve maalesef, Müslümanların olması gereken bu Bölgede gâvur dediklerimiz Müslümanları vururlarken, biz Müslüman geçinenler de birbirimizi vurmakta yarışıyoruz.

Fıratlara ve Diclelere yazıklar olsun!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.