REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DİĞER SİYASİ PARTİLERİN İTTİFAK ARAYIŞLARI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DİĞER SİYASİ PARTİLERİN İTTİFAK ARAYIŞLARI
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
25 Nisan 2018 - 12:28
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin, siyasi partilerin ittifaklarına sahne olacağı anlaşılıyor. Erken seçim kararı alınmazdan önce zaten AK Parti ve MHP ittifak halinde seçimlere katılacaklarını açıklamışlardı ve seçime girebilecekleri YSK tarafından açıklanan diğer siyasi partilerin bu konuda nasıl hareket edecekleri ise henüz aydınlığa kavuşmuş değildir.
CHP’den 15 milletvekilinin istifa ederek İyi parti’ye geçiş yapmaları, AK Parti ve MHP dışındaki siyasi partilerin de bir ittifak içine girebileceklerinin göstergesi olarak görülüyor ve dün İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüşen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun bugün için 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile yapacağı söylenen görüşme sonrasında durumun netleşeceği görüşleri paylaşılıyor.
Yüksek Seçim Kurulu’nun, taslak seçim takvimini YSK bulunan siyasi partilerin temsilcilerine dağıttığı belirtildi.
Seçim takviminin açıklanması durumunda, takvimin açıklandığı günden sonraki 7 gün zarfında ittifak kararı alan siyasi partilerin, bu ittifaklarını Yüksek Seçim Kuruluna bildirmeleri zorunludur. Şu an ittifak kararı alan AK Parti ve MHP dışında başka siyasi partilerin herhangi bir şekilde ittifaka karar verdikleri açıklanmış değildir ve bu nedenle gerçekleştirdikleri bazı görüşmeler sonrasında nasıl karar alacakları, rekabet edecekleri siyasi partiler kadar kamu oyunun da merak konusudur.
Dün İyi Parti genel merkezinde Akşener-Karamollaoğlu arasında gerçekleşen görüşme sonrasında her iki genel başkan yaptıkları açıklamalarda görüşmelerin çok verimli bir hava içinde geçtiğini ve bu görüşmenin sürdürüleceğini, hafta sonunu kadar yeniden bir araya gelebileceklerini dile getirdiler. Bu açıklamalar, bir ittifak için aranıldığı gözden kaçmayan uzlaşmanın, SP lideri Karamollaoğlu’nun bugün Abdullah Gül ile yapacağı ifade edilen toplantı sonrasında şekillenebileceği şeklinde okundu.
Çok önemli iki seçim nedeniyle sürdürülecek olan siyasi mücadele ili ilgili siyasilerimizce dile getirilen görüşlerin, seçimlerin kaderini tayin edecek seçmenler tarafından dikkatle izlendiğini belirtirken, Siyasi Partiler ve Seçim Yasaları hür iradelerine gölge düşürmekte ise de, siyasiler gibi inceden inceye hesap yaparak sandık başına gitmeye kararlı olduklarını da vurgulamak isterim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.