REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DİKA VE TARIMSAL ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİMİZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DİKA VE TARIMSAL ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİMİZ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
02 Ağustos 2018 - 11:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TRC 3 Bölgesi olarak adlandırılan Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerine  hizmet veren Dicle Kalkınma Ajansı sessiz sedasız bir şekilde çalışmalarını yürütüyor. Bu çalışmalar bana göre kamuoyunca yeteri kadar paylaşılmamış olsa da bölgenin kalkınmasına önemli katkılar  da yapmaya başladı. Sanayiden tarıma ve sosyal kültürel hayata kadar her alanda görmeye başladığımız bu katkılar en kısa zamanda bölgenin kalkınmışlık düzeyini değiştirecektir diye umuyoruz.

Geçen gün Kurtalan’a bağlı Yunuslar Köyünü ziyaret ettim. Oldukça geniş bir araziye sahip olan bu köyde DİKA’nın desteğiyle bir sulama sistemi kurulmuş.Bu sistem sayesinde su kaybı olmadan topraklar sulanabiliyor. Aynı su miktarı ile bu sistem sayesinde  eskiye oranla beş kat daha büyük toprak sulanabiliyor.

Tarımın can kaynağı olan sulama sorunu çözülünce geleneksel tarım ürünlerinin dışındaki ürünlerin denenmesi söz konusu olmuş. Bölgenin örnek çiftçilerinden Kasım Ceylan ve yeğenleri Adil ve Sabit Sevgili, yeni tarımsal ürünleri denemeye başlamışlar. Bölgemizde bulunmayan birçok kavun, armut, elma ve badem çeşidinin yanı sıra böğürtleni denemişler. Türkiye’nin en büyük böğürtlen bahçesini kurmuşlar.

Başta antioksidan özelliğinden dolayı olmak üzere yararlı birçok yönü bulunması nedeniyle tercih edilen bir ürün olan böğürtlen ilimizde yabani olarak yetişiyor ve ekonomik anlamda bir değer taşımıyor ve meyvesi toplanmıyor bile. Ancak, ekonomik değeri oldukça büyük olan bu meyve çeşidi topraklarımızı ve iklimimizi sevmiş.

Daha üretimin ilk yıllarında olunmasına rağmen verim oldukça iyi ve ekonomik getirisi de yüksek. Ceylan ailesi ürünü pazarlamada da bir sorun yaşamıyor. Ürünü ülkemizde dev marketlere soğuk hava zinciri içerisinde küçük ambalajlarda sunuyorlar. Bunun yanı sıra Arap ülkelerinden Hong Kong’a kadar geniş bir coğrafyaya da ihraç ediyorlar.

Örnek tarımsal bir çalışma gerçekleştirdikleri için Ceylan ailesini kutluyorum. Ama DİKA’nın da hakkını yememek lazım. DİKA’nın desteği sayesinde artık çiftçimiz yeni ufuklara doğru yol alabiliyor, ben bunu da yaparım  diyebilecek bir  özgüvene sahip olabiliyor.

Bu nedenle de DİKA’ya yeni bir heyecan yeni bir vizyon katan Genel Sekreter Yılmaz Altındağ’ın şahsında Siirt Yatırım Destek Ofisi yetkililerini ve emeği geçen herkesi kutluyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.