REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DİLE KOLAY 8 YIL; MÜFTÜ ARVAS’A GÜLE-GÜLE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DİLE KOLAY 8 YIL; MÜFTÜ ARVAS’A GÜLE-GÜLE
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
1 views
14 Mayıs 2018 - 13:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Anne tarafının Siirtli olması nedeniyle zaten bizden biri olan Müftü Faruk Arvas, 8 yıl süre ile başarılı bir şekilde yürüttüğü il müftülüğünün ardından gerçekten bizden biri gibi olmuştu. Ancak kamu kurumlarında görevler tıpkı dünyanın gelip geçici  olduğu gibi geçicidir. Başarılı bir şekilde görev yapan ve herkesin sevgisini kazanan Müftümüz Arvas için takdiri ilahinin biçtiği görev süresi tamamlandı. Diyanet İşleri Başkanlığınca bir başka göreve atanıncaya kadar Diyanet Müftüsü olarak görevlendirildi ve ilimizden ayrılacak olması nedeniyle kendisine bir veda yemeği düzenlendi.

Müftü Yardımcısı Muhammed Özdemir’in Müftü Arvas’ın kişiliğini ve görev anlayışını yansıtan konuşmasının ardından Müftü Arvas söz aldı. Dile kolay, Arvas kısa bir konuşma süresi içerisine dolu-dolu geçen 8 yıllık faaliyetlerini sığdırmak zorunda kaldı. Verdiği rakamlar çarpıcı ve ilginçti. Bu süre içerisinde din hizmetlerinde nereden nereye geldiğimizi açık bir şekilde ortaya koyuyordu.

Sizleri rakamlarla fazla boğmak istemem ama,  bir iki rakamda vermek gerekiyor. Örneğin Müftü Arvas’ın görev süresi içerisinde  il merkezinde cami ve mescit sayısında 117’den 142 rakamına  ulaşılmış. Başta Üniversitenin Kezer Kampusundaki camii için Diyanet Vakfından kaynak temin edildi. Yalnız bu cami için 6.5 milyon TL. ödenek sağlanmış. Kuran kursu sayılarında da benzer bir artış görüyoruz. İl genelinde faaliyet gösteren Kuran Kursu sayısı 76’dan 200’e ulaşmış. Bu iki veri bile nasıl bir çalışma gerçekleştirildiğini açık bir şekilde gözler önüne seriyor.

Ama asıl başarı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kutlamalarında oldu. Kendiside seyyid olan Müftü Arvas, Sancaklar Vakfının da maddi desteklerini alarak gerçekten ülke genelinde ses getirecek kutlamalar gerçekleştirildi. Düzenlenen yarışmalar ve dağıtılan kitaplarla Peygamber sevgisi küçük yaşlardaki yüreklere kadar indirildi. Bu kutlamalardaki başarı bile yalnız başına Faruk Arvas’ın başarılı bir şekilde görev yapmıştır dememiz, şahadet etmemiz için yeterlidir.

Yukarıda da belirttiğim üzere Arvas’ın tüm yaptıklarını burada anlatamam. Bunların çoğunu hepimiz biliyoruz. Siirt, onun görev yaptığı dönemde din hizmetlerinde gerçekten büyük bir atılım gerçekleştirdi.

Merhum Haydar Hatipoğlu ile birlikte Siirt’te en uzun süre görev yapan il müftüsü olarak kendisine teşekkür ediyoruz. Tüm Siirt halkından helallik istedi. Kendi adıma varsa bir hakkım helalı hoş olsun. Birde  konuşmasında sitemi oldu onu da belirteyim. Benim de çok yakından şahit olduğum, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının bütün etkinliklerine katılırdı. Ancak veda yemeğinde Nevzat Amcalar’ın dışında hiçbir bir kurum yetkilisi yoktu. Gerçekten çok duygulu bir insan olan Arvas hoca buna üzülmüştü.

Özetlemek gerekirse güle-güle hocam. Siirt hizmetlerinizi ve samimiyetinizi hiçbir zaman unutmayacaktır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.