Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

DİNİMİZDE, ANNE-BABA HAKKI!

Bilindiği gibi Mayıs ayının ikinci Pazar Günü (ANNELER GÜNÜ), Haziran ayının üçüncü Pazar günü ise (BABALAR GÜNÜ) olarak kutlanır. Anneler günü ilk defa 1908 yılında, Babalar Günü ise ilk kez  1910‘da kutlanmıştır.7

Sözde medeni dünyanın anneler ve babalarla ilgili kutlamaları bir asır öncesine dayanırken, gelin 1400 YIL ÖNCESİNDEN  İSLAM DİNİNİN ANNE VE BABA HAKLARINA VERDİĞİ ÖNEMİ KUR’AN-I KERİM’İN VE HADİS-İ ŞERİFLERİN IŞIĞINDA İRDELEYELİM:

Kur’an-ı Kerim’de anne-baba hakkıyla ilgili bazı ayet-i kerimelerin meali aileleri:

“Biz, insana ana-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Eğer onlar seni, hakkında bilgin olmayan bir şeyi bana ortak koşman için zorlarsa, onlara itaat etme. Dönüşünüz ancak banadır.”

“Allah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. ANA-BABAYA, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara iyi davranın..”

“Rabb’in, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, ANA-BABAYA iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara ‘of ‘ bile deme; onlar azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle. Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: “Rabbim! Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı.” 

“Biz insana, ANA BABASINA iyi davranmasını emretmişizdir. Çünkü anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten ayrılması da iki yıl içinde olur. İşte bunun için önce bana, sonra da ana babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur..”

ANNE-BABA HAKKIYLA İLGİLİ BAZI HADİS-İ ŞERİFLERİN MEALİ ALİLERİ:

*Cennet, annelerin ayakları altındadır.

*Annesinin ayağını öpen, Cennetin eşiğini öpmüş olur.”

*Ana-babanın yüzüne sevgi ile bakmak ibadettir.

*Rabbin rızası, ana-babanın rızasında, gazabı da, ana-babanın gazabındadır.

*Ana-babasının rızasını alan mümine Cennetten iki kapı, üzene de Cehennemden iki kapı açılır.

*Anne-baba, kişinin cennete girmesine vesile olacak kapılardan birisidir. Bu kapıdan girme fırsatını kaybetmek ya da değerlendirmek artık senin arzuna kalmıştır.

*Ana babasına, ikisinden birine yahut her ikisine birden ihtiyarlık zamanlarına yetişip de onların hayır dualarını alıp cennete giremeyen kimsenin burnu yerde sürünsün.

*Üç dua vardır ki bunların kabul olunacağında şüphe yoktur. Bunlar mazlumun, misafirin ve anne babanın çocuklarına olan duasıdır.

*Rabbin hoşnutluğu anne babanın hoşnutluğuna bağlıdır. Rabbin öfkesi ise, anne babanın öfkesine bağlıdır.

*Ana babaya karşı gelmek, büyük günahlardandır.

*Ana babasına asi olan cennete giremez.

*Allah’a itaat, anaya yahut anne babaya itaate bağlıdır. Ana babasına iyi bakanlara müjdeler olsun. Allah onların ömürlerini uzatır. Kim ömrünün uzun olmasını ve geçim kaynaklarının genişlenmesini istiyorsa anne babasına iyi baksın ve akrabalık bağlarını gözetsin.

*Ana-babasını razı eden mümin, ne yaparsa yapsın Cehenneme girmez, inciten de Cennete girmez.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER