Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

DİPLOMASIZ HEKİMLER!!!

Geçmiş yıllarda, hekimlik yapan diplomasızlar vardı. Bunların yararlı olanları bulunduğu gibi, YÜZDE DOKSANDOKUZU işleri şarlatanlık olanlardı. Bugün bile bu tip sözde hekimler vardır. Doğrusunu söylemek gerekirse, şifalı bitkileri derleyerek, bu bitkilerden ilâç üretenler ve hastalarına şifa dağıtanlar olmuştur. Bizim çocukluk yıllarımızda, Siirt’te de adları hekime çıkanları çok duyduk. İtiraf etmeliyim ki, 5-6 yaşlarında bir çocukken, akrep sokması neticesi götürüldüğüm bir diplomasız hekim tarafından tedavi edilmişliğim vardır. Hem de bu bir Bayandı. Lâkabı EMME FATTUM idi.

Görmedim ama, 70-80 yıl önce Siirt cezaevinde bir mahkumun tababetle uğraştığı, çok sayıda hastaya şifalar dağıttığı anlatılır. Adı veya lâkabı MUHAMMEDE AYŞEN olan bu kişiyi hapishanede olduğu yıllarda dönemin Siirt Memleket Hastanesi Baştabibi Merhum ÖMER BEYCAN’ın sık-sık ziyaret ederek, kendisinden bilgiler aldığı anlatılırdı. İş bu Ömer Beycan adındaki operatörün, beni ameliyat ettiği de Babaannem tarafından anlatılmıştır. Demek oluyor ki, bu olanlar 70-75 yıl öncesine ait vakalar.

Hastalarını muskalarla iyileştireceklerini, CİN ÇARPMIŞ, diyerek içindeki cinleri çıkaracaklarını söyleyenler de olmuştur. Halk arasında CİNCİ HOCA olarak bilinen bu tipler, tehlikeli birer şarlatandırlar. Bir ara, Şehrimizde adı CİNCİ HOCAYA çıkan biri vardı. Hastalara şifa dağıttığını, muskalarla evli çiftleri boşanacak durumlara bile getirebildiğini, ya da istediği kadını, istediği erkeğe âşık edebileceğini etrafa yaymıştı. Evi, günün 24 saatinde tıklım-tıklım doluydu. Bir ara  tanıdık, birinin bu CİNCİ HOCAYA gittiğini duyunca, gerçekten kızdım. Kendisine böyle şarlatanlara itibar etmemesi gerektiğini söyleyince, bana:

-Aman, öyle söyleme çarpılırsın! demez mi!

14 Mart Tıp Bayramı kutlanırken, maalesef bugün bile sözde hekimlik yapan şarlatanların var olduklarını anımsatalım, istedik. Sayın Erdoğan DİPLOMALILAR İÇİN (GİDERLERSE GİTSİNLER) derken, bu söylemi en çok DİPLOMASIZ HEKİMLERİ(!) sevindirmiştir.

Diploması olmayan, diplomanın kıymetini bilmez. Bir kâğıt parçası zannedebilir.

ANEKDOT

Geçmiş yıllarda, Şehrimizde de cinci hocalar varmış. Halkın cehaletini istismar ederek, sözde büyü bozan, büyü yapan, çocuksuz kadınların hamile olmalarını sağlamak amacıyla okuyan, üfleyen(!) bu cinci hocaların bazılarının başka marifetleri de varmış.

Cinci hocalar arasında dertleri ve sorunları için kendilerinden medet uman kadınlara tacizde bulunanlarının da olduğu anlatılır. Bunlardan birinin adı da “KUŞKLI CİNCİ HOCA!” imiş…

Anlatıldığına göre, “KUŞAKLI CİNCİ HOCA” sözde hastalarını tedavi ederken, özellikle  kocalarından habersiz ve yalnız başlarına gitmiş olduklarını anladığı kadınlara belli bir muayeneden sonra:

-Kuşağı çöz bakalım! dermiş.

Kadınlar da, erkekler de geçmiş yıllarda şimdi adına “Don lastiği” de denilen lastik olmadığı için, bez kuşak kullanırlarmış. Saf veya istekli kadın, kuşağını çözerken, namuslu, ifetli kadınlar:

-Utanmıyor musun!

Türünden tepki gösterecek olurlarsa, Cinci Hocanın cevabı hazırmış. Oturduğu döşeğin üstünde bir çiviye düğümlenmiş olarak astığı kuşağı gösterip:

-Sen yanlış anladın (KIZIM VEYA BACIM) ben bu tılsımlı kuşağı çözmeni söyledim. Tılsımlı kuşağı çöz ki, dertlerin de çözülsün, dermiş…

TAŞLAMA

DOKTORLAR GİTSE GİTSİN

DİPLOMASIZ HEKİMLER

VAR HALA ÜLKEMİZDE

ŞÜKÜRLER, BİN ŞÜKÜRLER

DİPLOMA DENEN NEDİR

BİR KÂĞIT PARÇASIDIR

DİPLOMASIZ OLANLAR

MİLLETİN SEVDASIDIR

TIP MEKTEBİ OKUMUŞ

DİPLOMASI VAR İMİŞ

BİZİM ÜLKEMİZDE BİL

DİPLOMASIZ OLMAK İŞ

DİPLOMAN VARSA ARTIK

MİLLETE GÖSTERESİN

EĞER DİPLOMASIZSAN

YERİN NERESİ SENİN

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER