Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

DIŞ BORÇ BELASI!..

1828–1829 Osmanlı tahtında Sultan 2. Mahmut otururken, Osmanlı-Rus savaşı sürüyordu.. Osmanlı ordusunun Tuna garnizonlarında ekmeği yoktu, çünkü ekmeği yapacak unu ve buğdayı bile yoktu.b. Bu nedenlerle Osmanlı, ünlü Yahudi banker Rothschild’e başvurur.

Rothschild, gerekli buğdayı satın alır ve Osmanlı’ya verirb.. Osmanlı devleti, aldığı buğdayın ancak yarısını geri ödeyebilir.. 1834 yılında Osmanlı tahtında Sultan 2. Mahmut otururken, Yunanlılar Osmanlı’ya başkaldırır, savaşır ve bağımsızlıklarını kazanırlar.. Ayrıca, Osmanlı devletinin Yunanlılara tazminat ödemesi karalaştırılır.. Osmanlı’nın tazminat ödeyecek parası yoktur ve hazine de boştur.. Osmanlı yine banker Rothschild’e başvurur ve Rothschild’in bir temsilcisi İstanbul’a gelerek sözü edilen parayı öder ve bu da Osmanlı’ya borç olarak yazılır.

1853–1856 yılları arasında Osmanlı tahtında Sultan Abdülmecit otururken, Kırım Savaşı sürmektedir ve Osmanlı ordusunun silaha ve mühimmata ihtiyacı vardır ama yine bunları alacak parası yoktur.. Osmanlı, yine banker Rothschild’e başvurur.. Rothschild aracı olur ve Osmanlı’ya 10 milyon 514 bin 976 kuruş borç verip, 40 bin tüfek, 2 bin şişhane, 10 milyon fişek ve 50 milyon kapsül alınır.

1855 yılında Osmanlı tahtında Sultan Abdülmecit otururken, zaten kasasında parası olmayan Osmanlı’nın, Kırım Savaşı sırasında masrafları çok artar.. Çok acele ve çok büyük paraya ihtiyacı olduğu için Osmanlı yine banker Rothschild’a başvurur.

Osmanlı, istediği borç karşılığı Mısır vergisi, İzmir ve Şam gümrüklerinin gelirlerini teminat olarak gösterir, yani ipotek ettirir.. Rothschild bu teminatlarla yetinmez.. Çünkü Osmanlı devleti, aldığı buğdaydan kaynaklanan borcun yarısını ödememiştir.

Bu nedenle Rothschild; İngiltere ve Fransa’nın kefil olması koşuluyla Osmanlı’ya borç vermeyi kabul eder ve Osmanlı devletine 5 milyon Sterlin borç verir.

1891 yılında Osmanlı tahtında Sultan 2. Abdülhamit otururken, hazinede para yoktur.. Bir kez daha banker Rothschild’e başvurulur.. Rothschild; %4 faizle, ödeme süresi 60 yıl olan, 6 milyon 316 bin 920 Sterlin borç verir.

1894 yılında Osmanlı tahtında Sultan 2. Abdülhamit otururken, hazine tam takır kuru bakırdır.. Borç için yine banker Rorthschild’e başvurulur.

Rorhschild, %3,5 faizle 8 milyon 212 bin 340 Sterlin borç verir ve borcun geri ödeme süresi 61 yıldır.. Osmanlı bu borcu yıllık 330 bin Sterlin taksitlerle ödemek üzere borç senetleri imzalar.

1 Kasım 1922 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi, Osmanlı saltanatına son verir.. 17 Kasım 1922 yılında son Osmanlı Padişahı Vahdettin, bir İngiliz savaş gemisiyle İstanbul’dan kaçar. 24 Temmuz 1923 yılında Lozan Antlaşması imzalanır ve genç Türk devleti, Osmanlı devletinin borçlarını yüklenir.. Bu borçlar arasında banker Rorhschild’den alınmış borçlar da vardır.

Lozan Antlaşması’nın ilgili hükümleri gereğince, banker Rorhschild’den alınmış olan borçlar Rothschild ailesine geri ödenir.

2013 yılının kurlarına göre, Osmanlı devletinin toplam borcu 500 Milyar Dolar tutuyordu.. Bu borcu, büyük devrimci Mareşal/Gazi ve tek Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde “Yeniden Doğan” Türk milleti ödemiştir.

Değerli dostlar, bu yazının kısa özeti şudur; Yıkılıp giden Osmanlı’nın 500 Milyar Dolar borcunu, Osmanlı’nın aşağıladığı Türk halkı ödemiştir.. Bu gerçeği, Osmanlı palavralarıyla kandırılmak istenen halkımız, özellikle de gençlerimiz hiçbir zaman akıllarından çıkarmamalıdırlar.. Bilin istedim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER