Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

DIŞ GÜÇLER!..

Ülkemizde genelde milliyetçi kesimde bazı Batı ülkelerinin Türkiye’yi bölmek istediği gibi bir yargı mıh gibi beyinlere çakılmıştır.. Bu hemen hiçbir ciddi kanıta dayanmayan, ezberlenmiş inanç, içerideki sorunların kaynağı olarak başka ülkeleri gösterme geleneğinin bir sonucudur.. Yönetenlerimiz de bir süredir her başarısızlığının ve halkın her hoşnutsuzluğunun nedenini ülke dışında arayanlar kervanında bulunanlardandır.

İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya gibi ülkelerin Türkiye’miz topraklarından bir kısmına el koyma çabası, 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar devam etti.. İttihat Terakki Hükümeti, toprak bütünlüğünü korumak için Almanya’nın kanatları altına girmeyi seçti.. Savaş Almanya’nın yenilgisiyle sonuçlanınca “Ekim Devrimini” yapmış olan Rusya dışında bu emperyalist ülkeler, Sevr Anlaşmasıyla ülke topraklarını paylaştılar.. Neyse ki Türk halkı bu projeye karşı ayaklanarak bağımsızlığını elde etti ve Lozan anlaşmasıyla Misakı Milli sınırlarını bu ülkelere kabul ettirdi.

Bu tarihten sonra Türkiye, yüzünü Batı’ya döndü ve kendisini Avrupa’nın bir parçası saydı.. Türkiye Cumhuriyeti bu ülkelerle çeşitli dostluk anlaşmaları imzaladı.. 1952’de NATO’ya girişi ve Avrupa Birliği’ne aday ülke olması da bu aidiyetin tescillenmesidir. . Bu koşullarda Batılı ülkelerinin ileri gelen patronların Türkiye’den beklentileri ticari, siyasi, askeri işbirliği ve Batı çıkarlarının Ortadoğu ülkeleri ve Sovyetler karşısında Batı değerlerinin bekçiliğidir.  Durum bu iken, Batı’nın Türkiye’de kargaşa çıkarmak, bölmek, parçalamak, zayıf düşürmek, Türkiye toprakları üzerinde yeni devletler yaratmak gibi bir politikanın bu ülkeler açısından hiçbir mantığı olamaz.. Aksine Türkiye’ye sermaye göndermek, borç isteklerini karşılamak, Türkiye’yi silahlandırmak gibi yollarla Batı çıkarlarını güvenceye alması gibi politikalar gütmüşlerdir.

Bunların Türkiye’nin Batı’ya bağımlılık yarattığı ve Türkiye’nin uzun vadede yararına olmadığı bir gerçekse de ülkeyi bölüp parçalamak amacı güttüğü söylenemez.. Çünkü Türkiye’de kargaşanın hüküm sürmesi, ordusunun zayıflaması ve ekonomisinin çökmesi Batı’nın çıkarlarına aykırıdır. Günümüzde başta ABD olmak üzere, Batı ülkeleriyle hükümetin bazı anlaşmazlıklar yaşaması, ülkenin bütünlüğü ile ilgili değil, Batı ülkelerinin Türkiye ile ilişkileriyle ilgilidir.. Bunların başında insan hakları, serbest seçimler, demokrasi gibi kavramlar geliyor ve Avrupa Birliği, Türkiye’yi birliğe almak için birçok konuda reform yapmasını istiyor ve bunun için maddi yardımlarda da bulunuyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER