Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diş Hekimi Beşir Alp, Ramazan Ayında Diş Sağlığına Özel Önerilerde Bulundu

Ağız ve diş sağlığı her zaman dikkat etmemiz gereken bir konudur. Ramazan ayında diş sağlığını korumak için ekstra dikkat gerektiriyor. Konuyla ilgili olarak, Diş Hekimi Beşir Alp, ramazan ayında diş sağlığını korumak için dikkat etmeleri gereken hususları açıkladı.

Ağız ve diş sağlığı

Dt. Beşir Alp, iftar ve sahur arasındaki kısa sürede yemek tüketiminin diş sağlığı açısından risk oluşturabileceğini belirtti. Özellikle şekerli ve asitli yiyeceklerin diş minesini zayıflatabileceğini vurgulayan Alp, iftarda ve sahurda bu tür yiyeceklerden uzak durmanın önemine dikkat çekti.

Alp ayrıca, iftar sonrası dişlerin hemen fırçalanmaması gerektiğini, çünkü mide asidinin diş minesini yumuşattığını ve fırçalama ile bu yumuşamış mineye zarar verilebileceğini belirtti. İftardan sonra yarım saat bekleyerek dişlerin fırçalanması önerisinde bulunan Alp, bu sürenin diş minesinin yeniden sertleşmesine yardımcı olacağını ifade etti.

Sahurda ise su tüketiminin önemli olduğunu vurgulayan Dt. Beşir Alp, suyun ağızda tükürük üretimini artırarak dişlerin temizlenmesine yardımcı olduğunu ve susuz kalan ağızda bakteri oluşumunun artabileceğini belirtti.

Dt. Beşir Alp, Ramazan ayında diş sağlığını korumanın önemine dikkat çekerek, yukarıdaki önerilere uymanın dişlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olacağını ifade etti.