Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye Genelinde  Basma Kalıp Hutbe Hazırlatarak Okutması Dini Esaslara Aykırıdır

Bilindiği gibi yıllardan beri Cuma hutbeleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanarak Müftülükler aracılığıyla 81 ile gönderilmekte ve okutulmaktadır. Bu uygulamanın, dinin esaslarına aykırı olduğunu belirtiyor ve Diyanet İşleri Fetva Kurulunun konuyla ilgili bir karar ittihaz etmesini bekliyoruz.

Bilindiği gibi yıllardan beri

Diyanet İşleri Başkanlığının işgüzarlığı yüzünden hutbelerde yerel sorunlar gündeme getirilmemekte, basma kalıp hutbelerle hükümetlerin politikalarına uygun hutbeler hazırlanmaktadır. Oysa, Cuma hutbelerinin amacı, irat edildikleri yörelerdeki sorunlar konusunda cemaatlerin dikkatlerini çekmek ve uyarmaktır. Hutbeler, basma kalıp olunca, Diyanet İşleri Başkanlığı hükümetlerin politikalarının etkisi altında kalarak hutbeler hazırlamaktadır.

Son örnek Türkiye Cumhuriyetinin yüzüncü yılının kutlanmasında yaşandı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanarak Türkiye genelinde okutulan hutbede Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün adına yer verilmediği görüldü. Oysa, Cuma hutbesi hazırlamak işi İslami kurallar çerçevesinde hutbenin okunacağı imamlara bırakılırsa, Cuma hutbesi irat eden imam hatiplerin büyük çoğunluğu mutlaka ama mutlaka hutbede Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının adına yer vereceklerdi.

Şimdi, Diyanet İşleri Başkanlığı fetva kuruluna soruyoruz. Cuma günleri için basma kalıp hutbeler hazırlatarak Türkiye genelinde okutmanız, dinen caiz midir. Bunu İslam dininin hangi kuralına göre icra ediyorsunuz. Hulefa-i Raşid’in döneminde bile böyle bir uygulama var mıydı.