REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“DOĞALGAZA VE ELEKTRİĞE ZAM YOK!!!”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“DOĞALGAZA VE ELEKTRİĞE ZAM YOK!!!”
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
18 views
10 Ekim 2018 - 13:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(Enflasyonla topyekun) mücadele adı altında 7 maddelik bir bildiri yayınlandı. Yayınlanan bildiride dişe dokunur pek bir şey bulamadık. Bazı vaatler ise ciddiyetten çok uzak!

Hele bir madde var ki, gerçekten evlere şenlik! Yılsonuna kadar elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zam yapılmayacakmış. Yahu, insafınız kurusun elektriğe ve doğalgaza Temmuz ve Eylül aylarında katmerli zamlar yapılmadı mı. Temmuz ve Eylül aylarında yapılan zamların toplam oranı evlerde yüzde 18’i, sanayide yüzde 30’ları aşmıyor mu! Hem kullanılan cümleye dikkat edilirse, elektriğe ve doğalgaza zam yapılmaması sözü yılsonuna kadar verilmekte. Yani, 1 Ocak 2019’da zam yapılırsa, verilen söz ihlal edilmiş sayılmayacak. 2018’in bitmesine şunun şurasında zaten 2 aylık süre kaldı!

Bir de, bazı şirketlerin sattıkları ürünlerde yüzde 10 indirim yapacaklarına dair verilen sözler var. Bu şirketlerin sattıkları ürünlerin 3 ay önceki fiyatlarıyla bugünkü fiyatlarını karşılaştıralım. Hemen hepsi son üç ayda yüzde 30-40 düzeyinde zamlar yapmışlar. Verdikleri sözü tutarlarsa, yaptıkları zamların sadece yüzde 10’unu geri çekecekler. Fiyatlar, 3 ay öncesine göre, yine katmerli zamlarla devam etmiş olacak!

Hem, zaman-zaman birçok işyerlerinin  vitrinlerinde  (Mağazamızda yüzde 30-50 arası fiyat indirimi uygulanmaktadır) diye yazıldığını yıllardan beri görürüz de bu yazılanları asla inandırıcı bulmayız. Örnek olarak bir rakam verelim. Gerçek fiyatı 50 TL olan bir emtiaya 100 TL etiketini koyar, sonra yüzde 30-40 oranında indirim yaptığınızı söylerseniz, bunun böyle olmadığını nasıl ispatlayabilirsiniz.

Gerçekten, yüzde 10 oranında bir indirim talep ediliyorsa, önce elektrik ve doğalgaz fiyatlarında bu indirim uygulansa ya! Yüzde 10 indirim uygulanırsa, 30 Haziran 2018 fiyatlarına göre yine evlerde kullanılan doğalgaz ve elektrik fiyatlarında yüzde 10, sanayide ise yüzde 20 oranında zam kalacak demektir.

Elektrik ve doğalgaz fiyatları yanında, devletin uygulamaya koyabileceği daha nice indirim alanları vardır. (Ele verir talkını ‘telkini’ kendi yutar salkımı) şeklinde söylenen deyimimizi anımsayalım. İnanmadıkları ve tutmadıkları öğütleri başkalarına vermek kolaydır.Bu bakımdan diyoruz ki, önce kendilerinden başlasınlar, bakalım!!!

ANEKDOT

Geçmiş dönemlerde bir KÖLE, efendisinin vaizlerine çok itibar ettiğini bildiği camiin imamına ricada bulunarak Köle azat etmenin faziletinden bahsetmesini ister. Aradan uzun bir süre geçtikten sonra, Camiin İmamı olan Hoca Cuma hutbesinde Köle azat etmenin faziletinden bahsedince, vaizi dinleyen efendi, etkisinde kalarak camiden çıkar çıkmaz kölesini azat eder.

Bu duruma çok sevinen ve artık hür olan köle, imama giderek teşekkür eder ama sormadan da edemez:

-Hocam, ALLAH razı olsun. Verdiğin vaizin etkisiyle efendim beni azat etti. Ben senden bir yıl önce bu dilekte bulunduğum halde, köle azadının sevabıyla ilgili vaizi neden böyle erteledin?

Diye sorunca, imam cevap verir:

-Sözümün etkili olması için önce dişimden, tırnağımdan arttırarak para topladım. Topladığım parayla bir köle satın alıp azat ettim. Eğer ben bir köle satın alıp azat etmeseydim, sözlerim hiç böyle etkili olur muydu!

TAŞLAMA

SUUDİ’NİN REJİMİ

ZULÜM REJİMİ İNAN

İSLAM DİNİYLE HİÇ BİR

İLGİLERİ YOK BUNDAN

 

REJİM ALEYHTARINA

HAYAT HAKKI YOK ORDA

BÖYLE ZALİM OLMAMIŞ

İNAN FİRAVUNLAR DA

 

CEMAL KAŞIKÇI ADLI

GAZETECİ NE OLDU

DİLİM-DİLİM KESMİŞLER

KUŞBAŞI GİBİ ONU

 

BÖYLE GADDAR BİR REJİM

GÂVURLARDA DAHİ YOK

MEKKE-MEDİNE ORDA

ÜZÜNTÜM BUNA EN ÇOK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.