Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA ARALARINDA SİİRT’İN DE BULUNDUĞU 6 İLDE 2 BİN 110 YERLEŞİM BİRİMİNE ULAŞIM SAĞLANAMIYOR

Doğu ve Güneydoğu’da aralarında

Doğu ve Güneydoğu’da aralarında Siirt’in de bulunduğu 6 ilde 2 bin 110 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor. Siirt, Şırnak, Elazığ, Bingöl, Batman ve Mardin’de kar ve tipi nedeniyle 2 bin 110 yerleşim biriminin yolu ulaşıma kapandı.

İlimizde aralıklarla etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde 290 köye ulaşım sağlanamıyor. Merkeze bağlı 25, Pervari’de 65, Şirvan’da 57, Baykan’da 32, Eruh’ta 50, Kurtalan’da 55 ve Tillo’da 6 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi ve Karayolları 94. Siirt Şube Şefliği ekiplerince kapanan yolların yeniden ulaşıma açılması için çalışmaları devam ediyor.

Kar yağışları nedeniyle il genelinde okullar tatil edildi.

Şırnak’ta bir haftadır etkisini sürdüren kar, tipi ve buzlanma ulaşımda aksamalara neden oldu. Kar kalınlığının merkezde 30 santimetre, kırsalda ise yaklaşık bir metreye ulaştığı kentte belediye ekiplerince kar küreme ve temizleme çalışmaları yapılıyor.

Şırnak-Siirt kara yolu Birini mevkiinde ile Şırnak-Hakkari kara yolu da Çığlı bölümünde kar ve buzlanmadan dolayı ulaşıma kapandı.

Kar ve tipi nedeniyle il merkezi ile Beytüşşebap, İdil, Silopi, Uludere, Cizre ve Güçlükonak ilçelerindeki 129 köy ve bağlı 14 mezra ile ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdaresi ve karayolları ekipleri, ulaşıma kapanan yolların açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Elazığ’da kar nedeniyle 496 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, dünden bu yana etkisini sürdüren kar ve tipi, yaşamı olumsuz etkiledi.

Kar ve tipi nedeniyle merkeze bağlı 100, ilçelerden Karakoçan’da 87, Kovancılar’da 77, Sivrice’de 50, Baskil’de 45, Palu’da 37, Maden’de 35, Keban’da 30, Ağın’da 15 ve Alacakaya ile Arıcak ilçelerinde 10’ar köy yolu ulaşıma kapandı.

Kapanan yolların ulaşıma açılması için ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

Bingöl’de yoğun kar yağışı ve tipi dolayısıyla merkez ve 7 ilçede 281 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürlüğü ekipleri, kapanan 281 köy yolunun ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor. Kent merkezinde de belediye ekipleri kar küreme çalışması yapıyor.

Ekipler ayrıca kaldırımda biriken karları temizliyor.

Batman merkez ile Sason, Gercüş, Kozluk, Beşiri ve Hasankeyf ilçelerinde 249 köy ve bağlı 281 mezra ile ulaşım sağlanamıyor.

Kent merkezi ve ilçelerde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi.

İl Özel İdaresi ekipleri, kar küreme araçları ve iş makineleri ile kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için çalışma yürütüyor.

Mardin’de etkisini sürdüren kar nedeniyle il genelinde 370 yerleşim birimi ile ulaşım sağlanamıyor.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 100 kişilik ekip ve 50 araçla 10 ilçede yolların ulaşıma açılması için çalışma yürütüyor.

İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz başkanlığında İl Sağlık Müdürlüğünde oluşturulan koordinasyon merkezinde 112 Acil Sağlık ekipleri gelen ihbarlar üzerine ihtiyaç duyulan yerleşim yerlerine yönlendirilerek, vatandaşların sağlık hizmetine ulaşımı sağlanıyor.

Bu kapsamda il genelinde ambulans, kar paletli ambulans ve UMKE araçlarıyla şu ana kadar 56 hasta hastanelere ulaştırıldı.

Ayrıca, diyaliz hastaları da evlerinden alınarak ilgili sağlık kuruluşuna götürülüyor.

PERVARİ, ERUH VE BAYKANLI HASTALAR HASTANELERE ULAŞTIRILDILAR

Kar yağışlarının yolların kapanmasına yol açmaları, hasta vatandaşların durumlarını da etkiledi. Pervari ve Baykan ilçemizde doğum hastaları, Eruh ilçemizde ise ağır bir hasta ekiplerce hastanelere ulaştırıldılar.

Pervari ilçesine bağlı Dolusalkım köyünde 2’nci çocuğuna hamile olan Saniye Dündar rahatsızlanınca, yakınları sağlık görevlilerine haber verdi. Köy yolunun kar yağışı nedeniyle kapalı olduğunu öğrenen sağlık görevlileri, İl Özel İdaresi bünyesindeki karla mücadele ekiplerinden yardım istedi. Bölgeye sevk edilen ekiplerin, yol açma çalışması sonucu sağlık görevlileri, Dolusalkım köyüne ulaştı. Ambulansa alınan Dündar, yaklaşık 6 saatlik çalışmanın ardından Siirt Devlet Hastanesi’ne ulaştırıldı. Tedaviye alınan Dündar’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Baykan ilçemiz Karakaya köyünde de hamile Güler Güç (32) rahatsızlandı. Güç’ün yakınları 112 Acil Servis ekiplerinden yardım istedi. Olay yerine gelen sağlık ekibi, ulaşım yolunun kar nedeniyle kapalı olmasından dolayı Siirt UMKE ekiplerinden yardım istedi. UMKE ekipleri paletli ambulansla olay yerine sevk edildi. Ekipler 3 saatlik bir çalışmanın ardından hastaya ulaştı. Hasta kadın paletli ambulansla Siirt Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Kadının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Eruh ilçemizde ise hasta almaya giderken karda mahsur kalan ambulans, Mehmetçik ve köylüler tarafından kurtarıldı. Etkili olan kar yağışı nedeniyle Erenkaya köyünde hasta almayan giden ambulans kara saplandı. Araç ve içerisindeki sağlık ekibi mahsur kalınca yardımlarına Mehmetçik ve köylüler yetişti. Kara saplanan ambulans traktör yardımı ile çekilerek saplandığı yerden kurtarıldı. Kurtarma işleminin ardından ambulans hastayı almak için yola devam etti.