Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN BÜYÜK ATATÜRK!

Bir gerçeğe vurgu yaparak belirteyim ki, tarihe mühür vuranların doğum günlerinin kutlanması için bir süre yoktur. Hele ATATÜRK gibi liderlerin doğum günlerinin yıllarca, değil asırlarca kutlanması konusunda tereddüt olmaz. Atatürk’ün doğum yılı 1981 olmakla birlikte gün ve ay olarak belli değildir. Bunun için kendisi (BENİM DOĞUM GÜNÜM 19 MAYIS’TIR) buyurarak, vatanın istiklâli için Samsun’a çıktığı tarihe işaret etmiştir. Zaten 19 Mayıs’ları (Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı) adı altında kutlamıyor muyuz.

Evet, 19 Mayıs, Mustafa Kemal Paşa’nın (ATATÜRK) olarak doğduğu gündür. Hatta, sadece Mustafa Kemal’in  değil. (Türkiye Cumhuriyetinin doğum günüdür) dersek yeridir. Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasaydı ve kurtuluş meşalesini yakmasaydı (Türkiye Cumhuriyeti) adı altında bir devlet de olmayacaktı.

Mustafa Kemal Paşa Samsun’a çıktıktan sonra 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesini yayınlatmıştır. Amasya Genelgesi’nin siyasi tarihimiz açısından önemli sonuçları olmuştur. Amasya Genelgesi ile İstanbul Hükümeti ve padişah ilk kez yok sayılmış, ilk kez ulus egemenliğine dayalı bir yönetimden bahsedilmiş ve Türk Kurtuluş Savaşı’nın gerekçesi, amacı ve yöntemi bu genelgeyle belirlenmiştir.

Amasya Genelgesinden sonra 23 Temmuz ile 7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum Kongresi gerçekleştirilmiş, kongrenin sonunda her türlü manda ve himaye reddedilerek ilk kez ulusal bağımsızlığın koşulsuz olarak gerçekleştirilmesine karar verildiği ilan edilerek, millî sınırlardan bahsedilmiş ve Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalandığı anda Türk vatanı olan topraklarının parçalanamayacağı açıklanmıştır.

Yine Mustafa Kemal’in başlattığı harekete paralel 26 Temmuz – 25 Ağustos 1919 tarihleri arasında Balıkesir ve Alaşehir’de kongreler gerçekleştirilmiştir.

4 Eylül ve 11 Eylül 1919 tarihleri arasında gerçekleştirilen Sivas Kongresi,  devletin önündeki engelleri ortadan kaldırarak, halkı bir bütün halinde, çizdiği program doğrultusunda harekete geçirmeyi sağlamıştır.

Sivas Kongresinden sonra 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geçilmiş, 23 Nisan 1920’de Meclis-i Mebusan kurulmuş, başlatılan milli mücadele ve kazanılan savaşlar sonucu 19 Mayıs 1918’da başlayan kutlu yürüyüş, 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyetinin ilanıyla taçlandırılmıştır.

Doğum günün kutlu olsun, büyük ATATÜRK…

TAŞLAMA

PAŞALAR SERBEST KALDI

YAŞLI-BAŞLI PAŞALAR

KAHRAMAN ORDUMUZUN

PAŞALARIYDI BUNLAR

 

KUMPAS DAVALARIYLA

HAPSE TIKILMIŞLARDI

SUÇLARI ATATÜRK’E

ASKER OLMALARIYDI

 

SİYASİLERE CEZA

YAĞDIRIRKEN BİR YANDAN

MUVAZENE İÇİN Mİ

PAŞALARI BIRAKMAN

 

BİR ÜLKEDE ADALET

MİZANI BOZUK İSE

BİLİNSİN Kİ DOĞRU İŞ

BULUNMAZ O ÜLKEDE

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER